Bazı öğretmenler, bu aydan itibaren daha fazla vergi ödeyecek!

Devletin en kolay vergi aldığı çalışan kesiminin memurlar olduğu aşikardır. Bu bağlamda memurlar önümüzdeki birkaç ay içerisinde yüzde 15 olan vergi diliminde çıkarak bir üst vergi dilimine girecek.

Bazı öğretmenler, bu aydan itibaren daha fazla vergi ödeyecek!
Bazı öğretmenler, bu aydan itibaren daha fazla vergi ödeyecek! Admin

Yüzde 15 olan vergi diliminden yüzde 20'lik dilime geçişte ekstra vergi kesintisi oluyor. Bu durum öğretmenler için de geçerlidir. Öğretmenlerin hem maaşlarından hem de ek ders ücretlerinden fazladan kesinti oluyor.


Özellikle Destekleme ve Yetiştirme Kursları ücretlerinin de vergi matrahına dahil edilecek olmasıyla birlikte bu kurslarda görev alan öğretmenler, daha hızlı bir şekilde yüzde 20'lik vergi dilimine girecekler. 


Yüzde 20 oranındaki vergi diliminin sınırı, 2016 yılı için 12 bin 600 TL olarak belirlenmiş durumda. E-devlet üzerinden bordrolarınıza baktığınızda vergi matrahı, 12,600 TL ve üzerindeyse bilmelisiniz ki siz de yüzde 20'lik vergi dilimine girmiş olmaktasınız. Ayrıca maaşınızda da bir miktar düşüş göreceksinizdir.


Bu durum maalesef yıl sonuna kadar devam edecek. Yüzde 20 oranındaki vergi diliminden çıkmak için 1 Ocak 2017 tarihinin gelmesini beklemeniz gerekecektir.


Temmuz 2016'da alınacak olan yüzdelik zam da vergi diliminden dolayı etkisini gösteremeyecek olması da memurlar için ayrı bir olumsuz taraftır.


Memur sendikalarının bu vergi dilimlerini en azından bir üst sınıra çekilmesi için daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

memurlar öğretmenler yüzde 20 vergi dilimi 2016
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)