AK Parti temayülünde kimler ön plana çıktı?

Adalet ve Kalkınma Partisi, 22 Mayıs 2016 tarihinde olağanüstü bir kongre gerçekleştirecek ve Genel Başkan değişikliğine gidilecek.

AK Parti temayülünde kimler ön plana çıktı?
AK Parti temayülünde kimler ön plana çıktı? Admin

AK Parti'de yeni Genel Başkan'ın ve dolayısıyla Başbakan'ın kim olacağı konusunda daha önce gelen bilgilere göre herhangi bir temayül yoklamasının yapılamayacağı belirtiliyordu. Ancak alınan karar değişkliğiyle AK Parti'de yeni Genel Başkanlık için bir temayül yoklamaları yapılıyor.


Peki, yapılan bu ilk yoklamalarda kimlerin adı ön planda?


AK Parti'de yeni Genel Başkanlık için yapılan temayülde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın adının ilk sırada yer aldığı haberleri geliyor. Yıldırım'ın yanı sıra Numan Kurtulmuş ve Bekir Bozdağ'ın isimleri de temayülde göze çarpmaktadır.


Başbakanlık için adı geçen isimler arasında olan Binali Yıldırım'ın temayülde de öne çıkması, yeni Genel Başkan olacağı yönündeki ihtimalleri artırmaktadır.


Zaten AK Parti'nin bundan önceki kongresinde Binali Yıldırım adına delegelerden imzalı kağıtların toplandığı ve Yıldırım'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gelecek bir haberler Davutoğlu'na rakip olmaya hazır olduğu yönünde bilgiler gelmişti.


Sonuç olarak bir hafta kadar kısa bir sürede Türkiye'nin yeni Başbakanı'nın kim olacağı belli olacak. Ancak bu görev değişikliğinden de anlıyoruz ki yeni Başbakan, Ahmet Davutoğlu'ndan daha geri planda olacak ve asıl öne çıkacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan olacak. Zaten bu durum da Türkiye'nin fiili olarak Başkanlık sistemine geçtiğinin emareleri olarak görülüyor.

ak parti temayül yoklaması binali yıldırım yeni genel başkan yeni başbakan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)