Haftalık ders saatleri 35'ten 30'a düşürülecek mi?

Milli Eğitim Bakanlığı, bundan bir kaç yıl önce bazı kademelerde ders saatlerini haftalık bazda 30'dan 35'e çıkarmış ve seçmeli ders saatlerini de artırmıştı.

Haftalık ders saatleri 35'ten 30'a düşürülecek mi?
Haftalık ders saatleri 35'ten 30'a düşürülecek mi? Admin

O zaman yapılan bu düzenlemede bazı durumlar ele alınmamış olacak ki bugünlerde yine eskiye dönüş haberleri yapılmaya başlandı. Özellikle hala ikili öğretim yapan bazı okulların olması ve bu okulların sabah 06.30'dan akşam saat 19'lara kadar açık olması, sistemin en büyük problemlerinin başında gelmektedir.


Yine özellikle ortaokul öğrencilerinin günlük gördüğü ders saatinin yedi olması da motivasyon açısında olumsuz etkiler bırakmaktadır.


Tüm bunlardan hareketle son günlerde çok sık paylaşılan bir haber ısıtılıp ısıtılıp önümüze gelmeye başladı. Haberde; ortaokullarda ders saatinin 30 olması yönünde görüşmelerin yapıldığı ancak herhangi bir sonuca varılmadığı, bunun yanında velilerden ve öğrencilerden gelen istekler doğrultusunda ortaokullarda haftalık ders saatinin 30 olarak belirlenmesinin kararlaştırıldığı belirtiliyor.


Belirtmeliyiz ki anılan haber ve detayları, Milli Eğitim Şurası'na ait olan kararlardır ve bu şuranın MEB'e herhangi bir yaptırım gücü yoktur.


Belirli aralıklarla toplanan Milli Eğitim Şurası'nda eğitimin tüm paydaşlarının temsilcileri bulunur ve aslında uygulanması ya mümkün olmayan ya da uzun vadeye sarkacak olan kararlar alınır. İşte ders saatlerinin 35'ten 30'a düşürülmesi hakkındaki karar da 2014 yılında yapılan Milli Eğitim Şurası'na aittir.


Peki, ders saatlerinin yeniden 30 olarak belirlenmesi nasıl olacaktır?


Bu konuda yetkili olan Talim ve Terbiye Kuruludur. TTKB'nin alacağı kararlar bağlayıcıdır ve MEB tarafından uygulanır. Ne zaman ki Talim ve Terbiye'den haber gelirse veya yetkili bir ağızdan açıklama yapılır ve net bir şeyler söylenirse işte o zaman inanmak gerekir. Onun dışındaki haberlere itimat etmemek gerekmektedir.


Kamusal Haberler / ÖZEL

haftalık ders saati 30 olacak mı 30 a düşecek mi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!