Öğretmenlere seminer döneminde nöbet ücreti ödenir mi?

Bu yıl ödenmeye başlanan nöbet ücretleriyle ilgili aslında genelde bilinen ancak yine de vurgulanmasında fayda gördüğümüz seminer döneminde nöbet ücreti ödenip ödenmeyeceği konusuna kısaca değineceğiz.

Öğretmenlere seminer döneminde nöbet ücreti ödenir mi?
Öğretmenlere seminer döneminde nöbet ücreti ödenir mi? Admin

2016-2017 yılları toplu sözleşmelerine eğitim alanında alınan kararlardan birisi de öğretmenlerin yıllarca talep ettikleri ancak bir türlü alamadıkları nöbet ücreti olmuştu. Sonuç olarak öğretmenlere 2016 yılı için haftada iki saat ek ders nöbet ücreti ödenmesi kararlaştırıldı.


Okulların kapanmasına yaklaşılıyor ve öğretmenler karnelerin dağıtılmasının ardından seminer dönemine girecek. Peki, seminer dönemlerinde öğretmenler nöbet ücreti alacak mı?


Sorunu cevabı, toplu sözleşmelerde alınan karar maddesinde gizli aslında. Nöbet ücretiyle ilgili detayların yer aldığı 22. maddede yazıldığı üzere öğretmenlere nöbet ücretinin ödenmesinin en önemli şartı, bu görevin fili olarak yerine getirilmiş olmasıdır. Yani öğretmenler, nöbet tutarlarsa nöbet ücreti alırlar. Nöbet tutulmayan zamanlar için herhangi bir nöbet ücreti ödenmesi yapılmaz.


Sonuç olarak gerek haziran dönemi gerekse eylül dönemi seminerlerinde öğretmenler fiili olarak nöbet tutmadıklarından öğretmenlere bu dönemlerde nöbet ücreti ödenmesi mümkün değildir.

seminer dönemi nöbet ücreti ödenecek mi öğretmenler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!