Cumhurbaşkanı dokunulmazlığı onadı! Peki, 178 vekile dokunulacak mı?

Türkiye Büyük Millet Meclisinde CHP'den bazı milletvekillerinin de desteğiyle referandumu gerektirmeyen bir çoğunlukta kabul edilen dokunulmazlık değişikliğini Cumhurbaşkanı Erdoğan onayladı.

Cumhurbaşkanı dokunulmazlığı onadı! Peki, 178 vekile dokunulacak mı?
Cumhurbaşkanı dokunulmazlığı onadı! Peki, 178 vekile dokunulacak mı? Admin

Kanunun onayı için Cumhurbaşkanına tanına süre tam dolacakken gelen bu onay, gözleri bundan sonraki sürece çevirmiş durumda. Peki, süreç nasıl bir seyir izleyecek?


Milletvekillerinden dokunulmazlıkları kaldırılanların vekilliklerine şimdilik herhangi bir engel bulunmuyor. Milletvekili, hakkındaki suçlama neyse o konudan yargılanacak. 


Bu durumda tam 178 milletvekili bulunuyor. Bu süreçte vekillerle ilgili kararı savcılıklar verecek. Savcılık; iddianame de hazırlayabilir, konu hakkında takipsizlik kararı da verebilir. Tabi 178 kişinin bundan etkileneceğini düşündüğümüzde savcılıkları da yoğun bir mesai bekliyor. 


Savcılıklar tarafından dokunulmazlığı kaldırılan bir milletvekiliyle ilgili iddianame hazırlanırsa yargılamanın da önü açılacak. Bu aşamadan sonra olay mahkemeye intikal edeceği için hakimlerin kararları geçerli olacak. Hakimler bu noktadan sonra mahkumiyet veya beraat kararı verebilecekler.


Hakkında iddianame hazırlanan ve mahkeme tarafından da mahkumiyet kararı verilen milletvekilleriyle ilgili mahkeme kararının temyiz hakkı da bulunuyor. Temyiz mercii olan Yargıtay'dan da mahkumiyet kararı çıkmışsa ve olası Anayasa Mahkemesi itirazında da sonuç değişmemişse bu kararın TBMM'ye bildirilmesiyle ilgili kişinin milletvekilliği düşmektedir.

dokunulmazlıkların kaldırılması cumhurbaşkanı onayladı süreç nasıl işleyecek ne olacak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)