Geçici görevlendirmelerde hangi durumlarda memurun isteğine bakılır?

Bilindiği üzere geçici görevlendirme memurlarda istek veya istek dışı olmak üzere belli düzenlemeler ve şartlar dâhilinde bazen kurum içi bazen de kurum dışı olarak yapılabilmektedir.

Geçici görevlendirmelerde hangi durumlarda memurun isteğine bakılır?
Geçici görevlendirmelerde hangi durumlarda memurun isteğine bakılır? Admin

Memurların geçici görevlendirmeleri bazen bir seminer veya eğitim programları olurken, bazen de kişi eksikliğinden kaynaklanan iş aksamalarında ek bir memura ihtiyaç duyulmasından dolayı olabilmektedir. Ancak sadece bu sebeplerden değil bazı durumlarda da cezalandırma amacıyla da memurun isteğine bakılmaksızın memurlar yine geçici göreve gönderilebilmektedir.


Hangi durumlarda isteğe bakılır?

Memurun kendi kurumunun dışında başka bir kurumda geçici göreve gitmesinin isteğe bağlı olması için bazı şartlar gereklidir. Bu şartlar arasında ise; gidilecek olan kurumun memura ihtiyaç duyması ve kadro bulunması, gidilecek olan kurumun memur için talep etmesi, geçici görevlendirme sebebinin memurun mesleği ile alakadar olması, memurun çalışmış olduğu asıl kurumun bu görevlendirmeye izin vermiş olması gerekmektedir. Bu şartlar dahilinde memurun geçici görevlendirmesi isteğe bağlı gerçekleşebilmektedir.


İsteğe bağlı olmadığı durumlar nelerdir?

 

Memurun geçici görevlendirmesi için isteğe bağlı olmayan durumlarda da yine bazı durumlar söz konusudur. Geçici görevlendirmenin isteğe bağlı olmaması için yalnızca memurun çalıştığı kurumun izin vermesi ya da talep etmesi yeterlidir. Karşı gönderilecek olan kurumun izin vermesi veya kabul etmesine ihtiyaç duyulmamaktadır. Geçici görevlendirme süresi hem isteğe bağlı hem de isteğe bağlı olmayan durumlarda bir yılda 6 ayı geçmemelidir.

memur geçici görevlendirme şartları nelerdir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)