Araştırma görevlisi olabilmek için yüksek lisans zorunlu mu?

Her yıl mezun olan birçok lisans veya lisans eğitimine devam eden birçok öğrencinin hayalinde yatan araştırma görevlisi olmak için yüksek lisans şart mı?

Araştırma görevlisi olabilmek için yüksek lisans zorunlu mu?
Araştırma görevlisi olabilmek için yüksek lisans zorunlu mu? Admin

Birçok öğrencinin kafasında yer alan akademik kariyer yapmak için yüksek lisansa başlamış olmak veya yüksek lisans lisansını bitirmek gerekli mi sorusunun cevabı için ise mevzuata bakmak gereklidir. Yükseköğretim Kanunu’nun 2547 sayısına göre araştırma görevlilerinin tanımı şu şekilde yapılmaktadır: "Yükseköğretim kurumlarında yapılan deneylerde, incelemelerde ve araştırmalarda yardımcı olan ve yetkili organlar tarafından verilen diğer görevleri yerine getiren öğretim yardımcıları" olarak belirtilmektedir.

 

Araştırma görevlisi için olması gereken özellikler

Araştırma görevlilerin üniversitelere alınması için gereken usul ve şartlara yönelik yönetmeliğe göre araştırma görevlilerinin başvuru yapabilmeleri için ilana ilk başvuru tarihlerine göre otuz beş yaşın altında olması gerektiği ve en az lisans mezunu olmasını gerektiği belirtilmektedir. Bu bilgiye göre araştırma görevlisi olabilmek için gerekli iki şart bulunmaktadır. 35 yaşın altında olmak ve lisans mezunu olmaktır. Ancak her üniversitenin de kendine özgü araştırma görevlisi almak için şartları bulunmak zorundadır. Bu nedenle akademik kariyer düşünen öğrencilerin veya mezunların yükseköğretim kurumlarının sayfalarında yer alan "akademik kadro için özel şartlar" bölümünü dikkatli okuması gerekmektedir.

 

Araştırma görevlisi maaşları

Son dönemlerde yapılan maaşlardaki iyileştirmeler ile birlikte araştırma görevlisinin maaşları da arttı. Bölgeden bölgeye ve fakülteden fakülteye geliştirme ödeneğinden dolayı değişkenlik gösterebilen araştırma görevlilerin maaşları genel olarak ortalama 4000 ile 5000 TL olmalıdır. 

araştırma görevlisi maaşları araştırma görevlisi yüksek lisans şartı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!