Temmuz maaş zammında enflasyon farkı doğacak mı?

Bütün çalışan ve emeklilerin maaşı temmuz ayında zamlanacak. Bilindiği gibi memur emeklileri de toplu sözleşme kapsamında yer alıyor.

Temmuz maaş zammında enflasyon farkı doğacak mı?
Temmuz maaş zammında enflasyon farkı doğacak mı? Admin

Bundan hareketle memur emeklileri yüzde 5 zam alacakken, Bağ-Kur ve SSK emeklileri ise bu yılın ilk 6 ayında gerçekleşmiş olan enflasyon oranında zam alacaklar. Yayınlanan habere göre şimdi de memur emeklileri enflasyon farkının alınıp alınmayacağını öğrenmek için, SSK ve Bağ-Kur emeklileri de zam oranını öğrenebilmek için 4 temmuzu sabırsızlıkla bekliyorlar. 4 temmuzda açıklanacak olan enflasyon verileri sayesinde her şey netleşecek ve zamlar belli olacak.

 

Büyük ihtimal yüzde 4 zam gelecek

Yılın ilk 5 ayındaki enflasyon verileri zam oranlarına biraz da olsun ipuçları vermekte. Ocak ile Mayıs ayları arasındaki enflasyon oranı 3.15 çıktığı bilinmekte. Bunun üzerine eklenecek olan Haziran ayı enflasyonu da bekleniyor. Uzmanlar bu enflasyon oranlarını göz önünde bulundurduğunda yaklaşık yüzde 4’lük bir zam oranının büyük ihtimalleri emeklileri beklediğini söylüyor. Eğer yılın ilk 6 ayındaki enflasyon oranının yüzde 4 olduğu varsayılırsa da SSK ve Bağ-Kur emeklilerin maaşları da 35 ile 152 arasında bir artış gösterecek.

 

Memur emeklisinin zam oranı ne olacak?

 

En düşük emekli memur aylığı günümüzde 874 lira 19 kuruş. Temmuz ayı enflasyon oranının yüzde 4 olduğu düşünüldüğünde bu maaşa eklenecek olan 34 lira 96 kuruş ile maaş 909 lira 15 kuruşa yükselecektir. Ancak memurların emeklilerinin enflasyon farkını alabilmesi için enflasyon oranının ilk 6 ayda yüzde 6’yı aşması gerekmektedir.

temmuz maaş zammı enflasyon zammı farkı memur emeklisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)