LYS 2016 soruları kolay mı zor mu olacak?

LYS’nin ilk sınavı 18 Haziran Cumartesi günü yapılacak. LYS’nin yaklaşması ile beraber öğrencilerin en çok merak ettiği konu ise soruların nasıl olacağı noktasıdır.

LYS 2016 soruları kolay mı zor mu olacak?
LYS 2016 soruları kolay mı zor mu olacak? Admin

Hem sınava girecek olan aday öğrencilerin hem de birçok eğitimcinin merakla bekledikleri şeylerden biri de sınav soruları kolay mı olacak yoksa öğrencileri birbirinden ayırt edecek nitelikte zor mu olacak? Birçok kişinin beklemiş olduğu bu sorunun cevabı ise ÖSYM Başkanı Ömer Demir tarafından yapılan açıklamadaki LYS detaylarının içinde yer almaktadır.

 

İşte Ömer Demir’in yaptığı açıklama…

Habertürk tarafından yayınlanan habere göre ÖSYM Başkanı Ömer Demir LYS sınavı hakkında; LYS sınavının bir sıralama sınavı olduğunu ve sınavda önemli olan noktanın öğrencilerin adil bir şekilde sıralanması olduğunu belirtti. Bu sözlerinin devamında ise; LYS sorularının zorluğu ve güçlüğü öğrencileri sıralamada ayırt edici bir nokta olduğu söyledi. YGS barajını geçen üniversite adayı öğrencilerin üniversitelere yerleştirilmelerine uygun bir şekilde 2016 LYS sorularının farklılaştırılacağını da söylerine ilave etti.

 

Soruların niteliği nasıl olacak?

 

2016 LYS soruları tamamen lise müfradatına uygun olarak hazırlanacağını belirten Ömer Demir, bu yılki soru havuzunda sadece öğretim üyelerinden değil alan öğretmenlerinin de katkısının bulunduğunu söyledi. ÖSYM Başkanı Ömer Demir sözlerine şu şekilde devam etti: "Soru havuzundan soru çekilirken ise kural olarak bir soru yazarından birden çok soru almamaktır. Bu şekilde soruların çeşitliliği ve güvenilirliği sağlanır."

Ali TURAN

lys 2016 sorular zor mu sorular kolay mı lys 2016 soru niteliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)