Maaşlar bu ay düştü! Hoş geldin yüzde 20'lik vergi dilimi!

Memurların beklediği maaş günü yani ayın 15’i bugün geldi. Ancak bu ayın 15’inde memur maaşlarında düşüş gözlenebilir

Maaşlar bu ay düştü! Hoş geldin yüzde 20'lik vergi dilimi!
Maaşlar bu ay düştü! Hoş geldin yüzde 20'lik vergi dilimi! Admin

Her memurun yüzünü güldüren ayın 15’i bu ay güldürmeyebilir. Bazı memur maaşlarında yaşanacak olan düşüş ün sebebi olarak ise artan oranlı vergi uygulaması olarak gösterilmektedir. Yürürlükte yer alan gelir vergisi sisteminde, artan oranlı gelir vergisine göre, artan oranlı gelir vergisi diliminden dolayı memur maaşlarında bu ay düşüş yaşanabilecektir.


Artan oranlı gelir vergisi nedir?

Artan oranlı gelir vergisi uygulaması; 2016 yılı göz önüne alınarak gelir vergisinin 12.600 liralık matrahına yüzde 15, 12.600 ile 30.000 lira arasındaki matrahına ise yaklaşık olarak yüzde 20 gelir vergisi oranı uygulaması gerçekleşmektedir.


Hangi gelir vergisi dilimindeki memurların maaşı düşecek?

Artan oranlı gelir vergisi uygulamasından dolayı üst vergi dilimine girecek olan memurların maaşlarında düşüş yaşanacaktır. Peki, üst vergi dilimine giren memur grupları hangileridir?

 

Maaş ücretleri 666 sayılı KHK gereğince tazminat ve ücret göstergeleri üzerinden verilen Genel Müdür, Müsteşar, Müşavir, Daire başkanı, Uzman unvanı bulunan üst düzey ve kariyer sahibi personel, Müfettiş gelir vergisi sistemine göre üst düzey vergi diliminde yer almaktadır. Bununla beraber öğretmenler, fazla çalışma saati alan KİT personeli ve Gümrük personeli, döner sermayeden faydalanan sağlık personeli de son aylarda üst düzey vergi dilimine girmiş bulunmaktadır. Yıllık gelir vergi düzeyi, 12.600’ün üzerinde yer alan memurlar üst düzey vergi diliminde yer almaktadır.

Ayrıca öğretmenlerin almış oldukları ek ders ücreti de gelir vergisine tabi olduğundan bu ek ders ücretlerinden de kesinti yapılmaktadır. Dolayısıyla öğretmenlerimiz ek ders ücretlerinde de düşme görmeleri halinde yine bu kesintilerin vergi kaynaklı olduğunu bilmelidirler. Özellikle branş öğretmenleriden destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alan öğretmenlerin aldıkları yüzde 100 artırımlı ücretler de vergi diliminin daha kolay aşılmasına neden olmaktadır.

maaşım neden düştü vergi dilimi memur maaşları neden düşer maaşımdaki vergi kesintisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!