Eczacı Sendikasından SGK’ya şeker ilacı tepkisi!

Sosyal Güvenlik Kurumu, açık diyabetik ayak ülseri bulunan kişilerin bu hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçların ücretlerini yarı fiyattan ödemeye başladı.

Eczacı Sendikasından SGK’ya şeker ilacı tepkisi!
Eczacı Sendikasından SGK’ya şeker ilacı tepkisi! Admin

İlacın yarı fiyatına ödenmesine ise tepki Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS)  Genel Başkanı Nurten Saydan’dan geldi.

 

SGK, halk arasında ‘şeker ayak’ olarak bilinen bu hastalığa yakalanan hastalarının tedavisi için kullanılan ilaçların ücretlerinin yarısını ödemeye başladı. Bunun üzerine TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan ise yapmış olduğu yazılı açıklamada Türkiye’de yaklaşık olarak 5 milyon 200 bin kadar olan şeker hastasının yaklaşık 1 milyon 200 bininin diyabetik ayak rahatsızlığına sahip olma riski taşıdığını söyledi.

 

Kurum menfaati söz konusu

Açık diyabetik ayak ülseri hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçların fiyatlarının yarısını ödeyen SGK’ya sitemlerini dile getiren Saydan açıklamasına ‘İlacı kullanmak zorunda olan hastalar ve bu hastalara ilacı temin etmek zorunda olan eczacıların ilaç bedellerinin, SGK’nın kurum menfaati gerekçesi ile ödememesi hiçbir şekilde kabul edilebilir değildir. Çünkü sözü geçen ilaç vitamin veya ağrı kesici değildir.’ şeklinde devam etti.

 

Firmalar ilacı ülkemize getirmekten imtina edecekler!

 

Ayaklarını kaybetmek durumunda olan hastaların kullanmak zorunda olduğu bu ilaç hastane ortamlarında da kalp damat cerrahları tarafından uygulanmaktadır. SGK’nın kurum menfaati gerekçesi ile paraları tam ödeyememesi ile birlikte hem hastalar hem de meslektaşımız olan eczacılar paralarını geri alamamışlardır. Bunun devamında ilaçların ödemesini tam olarak alamayacak olan firmalar ise ülkemize bu ilacı getirmekten imtina edecekler ve hastalar artık ilaca hiç ulaşamama ve ayaklarının kesilme riskini daha çok yaşayacaklardır.  

sgk şeker hastaları ilaç ödemesi Tüm Eczacı İşverenler Sendikası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!