Kıdem tazminatıyla ilgili yeni model Başbakan Yıldırım'a sunuldu!

Bir süredir gündemde olan kıdem tazminatı ile ilgili son gelişmeler göz önüne alındığında top şuan Hükümet’te gibi gözüküyor.

Kıdem tazminatıyla ilgili yeni model Başbakan Yıldırım'a sunuldu!
Kıdem tazminatıyla ilgili yeni model Başbakan Yıldırım'a sunuldu! Admin

Avusturya modeli ile harmanlanmış olan yeni kıdem tazminatı modeli Başbakan Binali Yıldırım’a sunuldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca hazırlanmış olan yeni kıdem tazminatı modellemesiyle ilgili düzenleme Başbakan Binali Yıldırım’a sunum yapıldı. Yeni hazırlanan kıdem tazminatı modeli ise yaklaşık olarak 14 milyon 660 bin civarında sigortalı çalışanı direkt ilgilendirmektedir ve bu sisteme geçiş için çalışmalar hızlı bir şekilde devam etmektedir.


Yeni kıdem tazminatı modeli

Çalışma ve sosyal Güvenlik bakanlığı başta Avusturya olmak üzere birçok ülkenin modellerini göz önünde bulundurarak yeni kıdem tazminatı düzenlemesini hazırladı. Bu düzenleme ile ilgili 15 Haziran 2016 tarihinde yani geçtiğimiz Çarşamba günü Başbakan Binali Yıldırım’a sunum yapıldı. Yeni kıdem tazminatının fon sistemi ise Avusturya’da uygulanan modelden örnek alındı. Yeni kıdem tazminatı düzenlemesine göre kıdem tazminatı artık çalışanın hesabında toplanacak.


Bakan Süleyman Soylu’nun sunumu

 

Yeni kıdem tazminatı düzenlemesi Bakan Süleyman Soylu ve Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder tarafından Başbakan Yıldırım’a sunuldu. Avusturya’dan alınan örnek doğrultusunda fon sisteminin oluşturulduğu yeni kıdem tazminatı ile birlikte artık kıdem tazminatı çalışanların hesabında toplanacak. Bu sayede tıpkı işsizlik sigortasında olduğu gibi, işverenler çalışanlarının kıdem tazminatlarını her ay düzenli olarak hesabına yatıracaklar. Çalışanlar fondan,  kaldığı süreye bağlı nemalanacak kıdem tazminatları çekebilmeleri için ise, belli koşulları sağlaması gerekmektedir.

yeni kıdem tazminatı modeli başbakan binali yıldırım kıdem tazminatı şartları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)