Atanamayan öğretmenlere Maarif Vakfı ile istihdam yolu mu açılacak?

Atanamayan öğretmenlere yeni düzenleme getirildi! Geçtiğimiz günlerde TBMM’de Maarif Vakfı hakkında detaylar ortaya çıkmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığı da yeni düzenleme hakkında çalışmalara başlamış durumda.

Atanamayan öğretmenlere Maarif Vakfı ile istihdam yolu mu açılacak?
Atanamayan öğretmenlere Maarif Vakfı ile istihdam yolu mu açılacak? Admin

Atanamayan öğretmen adayları için bir fırsat verilmesi açısından yurt dışında açılacak olan okullarda atanamayan öğretmenler görevlendirilecek. Atanamayan öğretmenler bu şekilde devlet memuru olamayacak fakat Maarif Vakfı’na bağlı olarak görevlerini yerine getirebilecekler.

 

Maarif Vakfı düzenlemesi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Maarif Vakfı’nın kurulması için yaklaşık 1 milyon TL bütçe ayırdı. MEB hazırlamış olduğu yönetmelikte öğretmenlerin alımı, maaş miktarları, yurt dışındaki okulların vakfın bünyesine geçişi ve belirlenen ülkelere kolay giriş çıkış yolları üzerinde çalışmalarını hızlı bir şekilde devam ettirmekte. Maarif Vakfı öncelikli olarak MEB’e bağlı olan Türkmenistan, Azerbaycan ve Suudi Arabistan gibi okulları bünyesi altına almayı planlıyor. Hangi ülkede kaç tane Türk okulu olduğunu, hangi okulların devredilmesi gerektiğini veya kapatılması gerektiğini tespit ederek Türk vatandaşlarının çoğunlukta olduğu ülkelerde envanter çalışması başlatılabilecek.

 

Atanamayan öğretmenler devlet memuru olamayacaklar

 

Birçok ülkede birçok farklı statü ile açılmış olan okullar Maarif Vakfı’na bağlanılacak. Farklı ülkelerde bulunan okullar arasından, ülke yönetimi tarafından kapatılacak olan veya devredilecek olan okullar belirlenerek Maarif Vakfı tarafından işletilecek. Bu ülkelerdeki okullara gönderilmesi planlanan öğretmenler ise devlet memuru olamayacaklar. Seçilecek olan atanamayan öğretmenler arasından ise başarılı adaylar göreve alınacaktır. Bu öğretmenlere verilecek olan maaş tutarı ise ülkelerin belirlemiş olduğu şartlara göre ayarlanacaktır. 

 

Akıllara gelen sorulardan biri de Maarif Vakfı'nın ne olduğu, ne görev üstleneceğidir. Maarif Vakfı, halihazırda yurt dışında eğitim veren okulları kendi bünyesine alma ve idaresini sağlama amacıyla kurulan bir vakıf olarak değerlendirilebilir. Ancak yapılacak hizmetler de zannımızca bununla sınırlı olmayacaktır. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın açıklamalarından da anlaşılacağı üzere MEB bütçesinden Maarif Vakfı'na bir milyon lira aktarılacak. Ayrıca Maarif Vakfı, hizmetlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için de ayni ve nakdi yardımlar alabilecek. 

maarif vakfı atanamayan öğretmenler maarif vakfı ne işe yarayacak maarif vakfı ne yapacak maarif vakfı nedir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
hök     2016-10-19 bakan 12 yıldır akp oy verdim senin yüzünden vermeyeceğim,sevmediğim insanlar içine seni dahil ettim.allah cc seni bakanlıktan alsın,alsın da işsiz öğretmenlerin ahını dahada alma,ahirette azıbın daha az olur belki
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)