Dünyanın en uzun kızı Rumeysa LYS 2016’da ne yaptı?

18 yaş altında dünyanın en uzun kızı olarak bilinen Rumeysa Gelgi Karabük Safranbolu İlçesi’nde oturuyor. Rumeysa, bu yıl LYS'ye girdi.

Dünyanın en uzun kızı Rumeysa LYS 2016’da ne yaptı?
Dünyanın en uzun kızı Rumeysa LYS 2016’da ne yaptı? Admin

Guinness Rekorlar Kitabı’na 2 metre 13.5 cm boyu ile girmiş olan 19 yaşındaki Rumeysa Gelgi Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) özel bir sınıfta yatak üzerinde girdi.

 

Doğuştan Weaver Sendrom rahatsızlığı var

Rumeysa Gelgi’nin Weaver Sendromu rahatsızlığı doğuştan itibaren vardı. Bu nedenle boyu hızlı bir şekilde uzayan Rumeysa Gelgi 2 yıl öncesine kadar 18 yaş altında olan dünyanın en uzun kızı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmişti. Annesi Safiye Hanım emekli laboratuar teknisyeni babası Haydar Gelgi ise biyokimya uzmanı olan Rumeysa Gelgi annesi ve babasının yardımı ile evden çıkarak LYS 2016 sınavına girdi. Fiziksel engeli olduğu için Walker (yürüteç) desteği bulunmadan yürüyemeyen veya ayağa kalkamayan Gelgi ÖSYM’den gerekli bütün izinleri aldıktan sonra diğer adaylardan farklı olarak başka bir sınıfta yatak üzerinde soruları cevapladı.

 

Gelgi’nin sınavı nasıl geçti?

 

Rumeysa Gelgi, sınavın oldukça yorucu geçtiğini ve elinden geleni yaptığını belirtti. Soruların çok da kolay olmadığını söyleyen Gelgi, sınavdan iyi bir sonuç alacağına inanıyor. YGS’ye girerken hedefinin İngiliz Dili ve Edebiyatı olduğu belirten Rumeysa Gelgi, şimdiye kadar geçen 3 aylık sürede fikrinin değiştiğini ve artık Bilgisayar Bilimleri bölümünün kendisi için daha avantajlı olduğunu düşünüyor. Bunun nedeni ise, fiziksel engeli olduğu için online çalışma ortamının kendisi için daha iyi olacağını düşündüğünü için olduğunu söyledi.

Rumeysa Gelgi Weaver Sendromi lys 2016
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)