40 bin TL olan Hepatit C hastalarının ilacı SGK'dan bedava!

Hepatit C hastalarının kullanmış oldukları 40 bin liralık ilaç artık ücretsiz bir şekilde verilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Sağlık Uygulama Tebliği’nde değişiklikler yaptı.

40 bin TL olan Hepatit C hastalarının ilacı SGK'dan bedava!
40 bin TL olan Hepatit C hastalarının ilacı SGK'dan bedava! Admin

Değişiklik yapılan tebliğe göre ise, artık Hepatit C hastaları ve romatizma hastalarının tedavisinde kullanılan 40 bin ve 31 bin liralık olan ilaçlar geri ödeme kapsamına alınıyor.

 

Sağlık Uygulama Tebliği’nde değişiklikler

Türkiye’de yaklaşık olarak 90 bin kişiye ulaşan Hepatit C hastalarının büyük bir kısmı ilaçların fiyatlarının yüksek olması nedeniyle bu yeni nesil ilaçları kullanamamaktaydı. Sağlık uygulama Tebliği’nde yapılan bu değişiklik sayesinde artık Hepatit C hastalığının bitmesi için bu ilaçlar umut getiriyor. 18 Haziran 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni tebliğde 35 maddede değişiklik yapıldı. Ayakta tedaviler, kalp cerrahisi ve fizik tedavi gibi hizmetlere yönelik olarak yapılan değişiklikler arasında en dikkat çekeni ise ilaçlara yönelik yapılan değişiklik oldu.

 

İki ilaç artık ücretsiz verilecek

 

Dünya üzerinde yapılan araştırmalar sonucu Hepatit C tedavilerinde neredeyse %100’lere varan bir başarı gösteren iki ilaç ülkemizde de artık geri ödeme kapsamına alındı. Hastanın durumuna göre hekimin karar vereceği bu ilaç SGK kapsamında hastaya 12 hafta boyunca verilecek. Etken maddeleri Ledipasvir ve Sofobuvir etken maddelerinin birlikte kullanıldığı ilacın fiyatı 40 bin iken, sadece Sofobuvir etken maddesinin olduğu ilaç ise 35 bin liraydı. 

hepatit c ilacı sgk ücretsiz ilaç Sofobuvir sosyal güvenlik kurumu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!