Aynı yerde ilk üç yılı sözleşmeli, iki yıl kadrolu öğretmenlik geliyor!

Milli Eğitim Bakanlığı, son verdiği sözleşmeli öğretmenlik uygulamasını doğu ve güneydoğu illerindeki öğretmen ihtiyacının bir türlü giderilememesi nedeniyle geri getiriyor.

Aynı yerde ilk üç yılı sözleşmeli, iki yıl kadrolu öğretmenlik geliyor!
Aynı yerde ilk üç yılı sözleşmeli, iki yıl kadrolu öğretmenlik geliyor! Admin

Milli Eğitim Bakanı'nın İsmet Yılmaz olmasının ardından Bakanlık'tan bu radikal karar alındı. Karar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Eğitim komisyonundan da geçti.


Tasarı, bu aşamadan sonra TBMM'ye gelecek. Oradan da onay alırsa ardından Türkiye gündemine sözleşmeli öğretmenlik kavramı geri dönecek. Hatırlanacağı üzere MEB, sözleşmeli öğretmenlerin tamamın bir KHK ile kadroya almış ve 657 sayılı DMK'nın 4-B maddesi uyarınca alınan sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına son vermişti. Sonlandırılan bu alım şeklinin tekrar hayata döndürülmesi ise çeşitli tepkilere neden oluyor.


Peki, yeniden uygulanacak olan sözleşmeli öğretmenliğin şartları neler olacak? Nasıl uygulanacak?


Sözleşmeli öğretmenler, kalkınma bakımından birinci önceliğe sahip yerlerde istihdam edilecekler. Yine KPSS puan üstünlüğü baz alınacak ancak bunun yanı sıra sözlü sınav şartı da getirildi. Bu ikisinden elde edilecek puan sıralamasına göre sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak. Tabi bu puanların yüzde kaçının alınacağı konusunda henüz net bir açıklama yapılmış değil.


Atanan sözleşmeli öğretmen, bulunduğu okulda 3 yılını doldurmak zorundadır. 3 yılın ardından ise yine aynı kuruma istemeleri halinde kadrolu olarak atanabilecekler. Aynı kuruma kadrolu olarak atanan öğretmenler, 2 yıl daha bu kurumda çalışacaklar. Dolayısıyla bu şekilde atanan ve kadro alan bir öğretmen, aynı okulda en az 5 yıl kalmış olacak.


Birinci öncelikli yerlerdeki öğretmen sirkülasyonunun ve büyük nedenlerinden biri olan eş durumu atamaları için de bir değişiklik olacak. Evli olan sözleşmeli öğretmen, eş durumundan eşinin yanına gidemeyecek. Ancak diğer eş, eş durumu tayininden sözleşmeli öğretmen olan eşin yanına gelebilecek.


Şimdiye kadar basına yansıyan detaylar bu şekildedir. Yine Bakan Yılmaz'ın açıklamalarından çıkarabileceğimiz sonuca göre de sözleşmeli öğretmen maaşlarının kadrolu öğretmenlerin maaşlarından pek bir farkı olmayacaktır.


Konu hakkında detaylar açıklandıkça sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz.

sözleşmeli öğretmenlik 2016 sözleşmeli öğretmenlik şartları arama nasıl olacak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)