Hangi memur alımlarında KPSS şartı kaldırıldı?

Lisans eğitiminden sonra binlerce kişinin memuriyet için ter döktüğü kamu personeli seçme sınavında, sınava giren kişi sayısı her geçen sene biraz daha artış gösteriyor.

Hangi memur alımlarında KPSS şartı kaldırıldı?
Hangi memur alımlarında KPSS şartı kaldırıldı? Admin

Binlerce kişinin heyecanla beklediği sınav sonuçları ise kimileri için bir mutluluğu çığlığı olurken kimileri için ise hüzün hayal kırıklığıyla birlikte geliyor.


Yönetmelikte Değişiklikler

Pek çok kişinin hayatını doğrudan etkileyen kamu personeli seçme sınavı yönetmeliğinde yapılan değişiklik ise memur adaylarının yüzünü güldürecek. Kamu görevleri için ilk kez atanacak olanlar için yapılacak sınavlarda genel yönetmelikte yapılan değişikliklerle bazı branşlarda artık KPSS zorunluluğu kalkıyor. Bu değişikliğe dair yönetmelik resmi gazetede yayınlandı.

Yapılan bu yenilikle birlikte artık Dışişleri bakanlığı meslek memuru, konsolosluk ve ihtisas memur adayları değerlendirilirken KPSS puanı değerleme içine alınmayacak.

Bu yönetmeliğe göre kamu hizmetine ilk kez atanacak kişilerin tercihi ile kamu kuruluşlarının ve kamu kurumlarının özel yarışma sınav puanı göz önüne alınarak girilen pozisyonlara atanacak kişilerin ön elemesi için yapılan sınavların esaslarını ve usullerini de belirliyor.


Yönetmeliğin Dışında Kalan Meslekler

Bunun dışında muhtelif bakanlıkların, müsteşarlıkların jandarma genel komutanlığı, kaymakamlıklar gibi birçok meslek bu yönetmeliğin dışında kalıyor.

 

Mesleğe girişte kamu personeli seçme sınavı şartı aranmayan mesleklerin, ileriki zamanlarda sayısının artması bekleniyor. Yeni düzenleme ve yönetmelik değişiklikleriyle, her geçen gün giren kişi sayısı ve zorluğu artan bu sınavın yükünün hafifletilmesi de planlanıyor. 

kpss şartı yok hangi memurluklarda kpss yok kpss şartı olmayan memurluklar 2016
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!