Açığa alınan memurların / öğretmenlerin durumu ne olacak?

15 Temmuz darbe girişiminin FETÖ tarafından planlandığı ve uygulamaya konulduğunun anlaşılması üzerine MGK, OHAL tavsiye kararı almış ve Hükümet de bu kararı onaylamıştı.

Açığa alınan memurların / öğretmenlerin durumu ne olacak?
Açığa alınan memurların / öğretmenlerin durumu ne olacak? Admin

OHAL ile birlikte Hükümet, Kanun Hükmünde Kararnameler çıkarma yetkisine sahip oldu. İlk çıkarılan KHK ile görevden almaların önü açıldı. 


Bilindiği gibi son günlerde Paralel Devlet Yapılanması ile ilgili olarak birçok açığa almalar olurken öğretmenler arasında da açığa alınanlar oldu. 


Peki, açığa alınan öğretmenlerin durumu ne olacak? Hepsi görevden mi alınacak?


Öncelikle yapılacak olan işlemler 667 sayılı KHK ile belirlenmiş olup bu kararnamedeki maddelere göre işlem yapılacak. Oluşturulacak olan kurullar, memurların FETÖ ile olan irtibatını tespit ederse bu memurların görevlerine son verilecek. Ancak memurun FETÖ ile herhangi bir ilişkisi olmaması durumunda görevine iade edilecek.


Buradaki önemli hususlardan birisi ise 657 sayılı DMK'da soruşturma açılan memurların savunmalarının alınacağı belirtilmektedir ancak OHAL ile birlikte çıkarılan 667 sayılı KHK'da savunma ile ilgili bir detay belirtilmemiştir. Dolayısıyla isnat edilen suçla ilgili memurların savunmalarının alınıp alınmayacağı önümüzdeki günlerde uygulamaların ortaya çıkmasıyla belli olacaktır.


Bir diğer önemli ayrıntı ise OHAL sürecinde alınan kararların yargıya kapalı olmasıdır. Dolayısıyla görevden alınacak olan memurların/öğretmenlerin bu karara itiraz etmeleri mümkün olmayacaktır.

 

Hüseyin YANAR

açığa alınan öğretmenler açığa alınan memurlar ne olacak süreç nasıl işleyecek atılacaklar mı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!