ÜNİVERSİTE YERLEŞTİRME SONUÇLARI AÇIKLANDI

Öğrenciler heyecanla tercih sonuçlarını bekliyorlardı. Bu sabah öğrencilerin tercih sonuçları ÖSYM’nin sonuç açıklama sisteminde açıklandı.

ÜNİVERSİTE YERLEŞTİRME SONUÇLARI AÇIKLANDI
ÜNİVERSİTE YERLEŞTİRME SONUÇLARI AÇIKLANDI

Milyonlarca öğrencinin ter döktüğü sınav maratonunda sona gelindi. Yapılan YGS, LYS sınav sonuçları ile birlikte OBP ile yerleşme puanları oluşturuluyor.  Açıklanan puanlar sonucunda öğrenciler sıralamalarına göre tercihlerini yaptılar. Öğrenciler heyecanla tercih sonuçlarını bekliyorlardı. Bu sabah öğrencilerin tercih sonuçları ÖSYM’nin sonuç açıklama sisteminde açıklandı. Öğrenciler sonuçları ile okullarında kayıt hakkı kazanmış oldu. Şimdi akıllarda ki soru kayıt işlemlerinin nasıl yapılacağı hakkında.

Kayıt döneminde ne yapılacak ?

Açıklanan tercih sonuçlarına göre öğrenciler çeşitli yükseköğretim kurumlarına yerleşme hakkı kazanmış oldular.İlk olarak öğrenciler 12-16 Ağustos tarihleri arasında internet üzerinden kayıt işlemlerini yaptıracaklar.  Bu dönemde kayıt işlemlerini tamamlamayan öğrenciler kayıt haklarını kaybedecekler. İnternet üzerinden kayıtlarını yapan öğrenciler okullarının istedikleri belgeler ile okullarının açıkladığı tarihlerde okullarına gidip kayıt işlemlerini tamamlayacaklar. Bütünleme ve tek ders sınavına kalan öğrenciler için geçici kayıt işlemi yapılacak.

Ek yerleştirmeler

Açıklanan sınav sonuçlarına göre yerleşemeyen öğrenciler için ek yerleştirmelere başvurabilir. Kayıt süreci sona erdikten sonra okullar boş kalan kontenjanlarını  ÖSYM’ye belirtecek. Yeniden tercih listeleri açıklanacak ve öğrenciler tercihlerini yeniden yapacaklar. Ancak herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleşen öğrenciler tekrar  ek yerleştirme için tercih yapamazlar. Öğrenciler sıralamalarına göre en üst tercihlerine yerleşirler. Daha sonra bir alt tercihe geçme gibi bir imkanları olmayacaktır.

 

Bu süreçle birlikte burs ve öğrenim kredisi almak isteyen öğrenciler ve yurtta kalmayı düşünen öğrenciler içinde kyk başvuruları başlayacak. 

Ayşe YILMAZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)