Açığa alınmış memurlar delil yoksa hemen atılmayacaklar

Operasyonlar sonucunda açığa alınan 70 bine yakın memurun tamamı ihraç edilmeyek.

Açığa alınmış memurlar delil yoksa hemen atılmayacaklar
Açığa alınmış memurlar delil yoksa hemen atılmayacaklar

15 Temmuz gecesi darbe girişiminde bulunan FETÖ/PDY yapılarının içinde bulunma şüphesiyle veya tespitiyle açığa alınmış olan yaklaşık 70 bin memurla ilgili olarak terör örgütü mensubu olma durumu kesinleşmemiş olanlar için araştırmalar devam etmekte. Terör örgütüne mensup olduğu delillere kesinleşmemiş olan memurlar ihraç edilmeyecekler. Milli Eğitim Bakanlığı 22 bin memur açığı ile başı çekmekte. 9 bin kişi ile ikinci sırada olan Türk Silahlı Kuvvetleri’ni 8 bin açığa alınmış memur ile Emniyet Genel Müdürlüğü, 6 bin kişi ile Sağlık Bakanlığı takip etmektedir. Soruşturma geçirmeden ihraç edilme dedikoduları böylece son bulmuş oldu.

Çözüm  ‘ Gri Memurluk ‘

Söz konusu memurlarla ilgili öneri Bakanlar Kurulu’nda gündeme geldi. Bu öneriye göre, açığa alınmış olan ancak soruşturması tamamlanmamış olan memurlar için kamu kurumları soruşturma tamamlanana dek ihraçlara başlamayacak. Bakanlıklara çok sık şekilde gelen ihbarlar ayrı bir değerlendirmeye alınacak. İhbar edilen tüm memurlara açığa alma uygulanmayacak. Bu memurlarımıza ‘ gri memurluk’ sistemi uygulanacak. 

Hakkında ihbarda bulunulan memurlar ‘’ az şüpheli ‘’ , ‘’şüpheli ’’ ve ‘’çok şüpheli’’ olarak 3 kısımda incelenecek. İhbar sonucunda inceleme yapılacak memurlarla ilgili terör örgütüyle ilişkisi kesin deliller ile ispatlananlar kurumlardan ihraç edilecek.

Günde 500’e yakın ihbar

 

Sırf Sağlık Bakanlığı’na bile günde ortalama 500 adet FETÖ bağlantılı ihbar gelmekte. Hakkında ihbar gelen bütün memurlar ile ilgili derhal inceleme başlatılmaktadır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)