BES zorunluluğu

45 yaş altı çalışanlar için TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Bireysel Emeklilik Sistemi zorunluluğu getirdi.

BES zorunluluğu
BES zorunluluğu

Çalışanlar için TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu geçtiğimiz günlerde toplandı. AK Parti Isparta milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığı ile gerçekleştirilen TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu 45 yaş altı çalışanlar için BES yapılandırmasıyla ilgili yeni kararlar aldı. Alınan bu karara göre artık 45 yaş altı çalışanlar işverenleri aracılığıyla Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’nda değişiklik yapılması için hazırlanan yasa tasarısını kabul etti. Bu yasaya göre 45 yaş altı çalışanlar otomatik olarak işverenleri aracılığı ile BES planına dahil olacaklar. Maliye Bakanı Ağbal da konu ile ilgili açıklamalarda bulunarak sistemin 2001 yılından bu yana yasal düzenlemelerle bir tabana oturtulduğunu ifade etti.

Katılım her geçen gün artıyor

Bir ülke için büyümenin en temel birleşenlerinden biri tasarruftur. Bireysel Emeklilik Sistemi de bu konuda büyük rol oynuyor. Ülkemizde 2001 yılında yasalaşan ve 2003 yılında yürürlüğe giren Bireysel Emeklilik Sistemi 2013 yılında devlet katkısı sistemine dahil oldu. Devlet katkı sistemine dahil olmasıyla birlikte 3,5 yıl içinde Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yer alan katılımcı sayısı 3,1 milyondan 6,4 milyon katılımcıya ulaştı.

Çalışanların sisteme ilgisi çoğalacak

 

Maliye Bakanı Ağbal yapmış oldukları düzenlemede ki detaylar sayesinde daha cazip hale gelmiş olan Bireysel Emeklilik Sistemi’ne çalışanların ilgisinin artacağını düşündüklerini de sözlerine ekledi. Yapılan yasa tasarısı komisyon tarafından kabul edilerek Meclis’e gönderildi. Meclis’te de kabul edilirse 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!