İşsizlik Maaşlarına Yapılan Düzenlemeler

Son yıllarda işsiz sayısının artması ve işsizlik maaşlarına olan ilginin artması sonucunda işsizlik maaşı ile ilgili düzenlemeler yapılıyor.

İşsizlik Maaşlarına Yapılan Düzenlemeler
İşsizlik Maaşlarına Yapılan Düzenlemeler

Çalışmış oldukları işlerden ayrılanlar için devlet tarafından ödenilen işsizlik maaşlarında düzenlemeler yapılıyor. Son yıllarda işsiz sayısının artması ve işsizlik maaşlarına olan ilginin artması sonucunda işsizlik maaşı ile ilgili düzenlemeler yapılıyor. Yeni düzenlemeler ile işsizlik maaşı alanlar için bazı koşullar gerekecek. Asgari ücrete göre artan işsizlik maaşı için İşkur’a başvuru yapan kişi sayısı 2016 yılında büyük bir artış gösterdi.

Aranan koşullar neler?

2002 ile 2015 yılları arasında 3 milyon 83 bin 488 erkek, 1 milyon 249 bin 675 bayan İşkur’a başvurarak işsizlik maaşı aldı. Yapılacak olan yeni düzenlemeler ile sadece çıkarılanlara değil artık istifa eden ve farklı sebeplerle kendi isteği ile işten ayrılan kişilere de işsizlik ödeneği verileceği konuşuluyor. Bununla birlikte yaş, eğitim durumu gibi şartlar da yeniden düzenlenecek.

İşsizlik maaşı ne kadar?

 

İşsizlik maaşlarında yapılan artışlar asgari ücrete göre belirleniyor. Buna göre yeni gelen zam ile işsizlik maaşının 2.100 lira olacağı açıklandı. İşkur raporunda yazılanlara göre işsizlerin daha kolay işsizlik maaşı alması gerektiği, işsizlik maaşı alma şartlarının kolaylaştırılması gerektiği, işsizlik maaşı süresinin artması gerektiği ve primlerin yükselmesi gerektiğinden bahsediliyor. 10 ay verilen işsizlik maaşı 15 ay verilmeye başlandı. Bunun yanı sıra 3 yılda ödenmesi gereken prim günü sayısı ise 600 günden 100 güne düşürüldü. İşsizlik ücretlerinin kişinin asgari giderlerini sağlayacak şekilde düzenlemesi için çalışmalar devam ediyor.

Ayşe Bahar

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)