DGS için geri sayım başladı

21 Ağustos'ta yapılacak sınavın sınav giriş yerleri belli oldu...

DGS için geri sayım başladı
DGS için geri sayım başladı

31 Mayıs ile 13 Haziran tarihleri arasında DGS’ye başvuran öğrenciler için geri sayım başladı. Sınav 21 Ağustos günü yapılacak olan sınavın sınav giriş yerleri ÖSYM’nin sitesinde açıklandı. Giriş yerlerinin açıklanmasıyla birlikte gözler sınav gününe çevrildi.

 

Sınava kimler girebilir?

21 Ağustos tarihinde yapılacak olan sınava meslek yüksekokullarından mezun olan öğrenciler ile açıköğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrenciler girebilir. Bu sınav sayesinde adaylar dikey geçiş hakkı elde etmiş olurlar ve lisans programlarında eğitimlerine devam edebilme şansına sahip olurlar. Adayların sınava girmeden önce staj hariç herhangi mezuniyete engel durumları olmaması gerekiyor. KKTC de yer alan meslek yüksekokulu mezunları ve son sınıf öğrencileri de eğer ki okullarının denklik durumu varsa bu sınava girme hakkına sahip olabilirler. Lisans programını tamamlamak isteyen öğrenciler okullarına yetenek sınavı ile girmiş olsalar da lisans programı için mutlaka DGS’ye girmek zorundalar.

Yerleştirme de puan hesaplama

 

Meslek yüksekokulu ve ön lisans mezunları girmiş oldukları sınavda sayısal ve sözel soruları çözmekle yükümlüdür. Puanlama bu sorulara verilen yanıtların puanı ve bununla birlikte ön lisans başarı puanı (ÖBP) ile hesaplanmaktadır. Ön lisans başarı puanı her aday için farklıdır ve bu DGS kılavuzunda Tabla-A da belirtilmiştir. Adaylar bu tablo yardımı ile katsayılarla puanlarını çarpıp toplayarak DGS başarı puanlarını hesaplayabilirler. 

dgs sınavı sınav giriş yerleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!