Memurların dinlenme hakkı anayasaldır

Çorum da yaşanılan bir olay sonucu mahkemeye başvuran öğretmen memurların dinlenme hakkı anayasal olduğu için davayı kazandı...

Memurların dinlenme hakkı anayasaldır
Memurların dinlenme hakkı anayasaldır

Geçtiğimiz yıllarda Çorum da yaşanılan bir olay memurların dinlenme hakkının anayasal olduğuna dair açıklamaları tekrar gündeme getirdi. Saim Erdoğan Çorum Eti Anadolu Lisesi’nde çalışıyordu. Ders sonrası yapılan kursa bir gün katılmayınca maaşından bir günlük kesinti yapıldı. Saim Erdoğan bu kesintinin haksız olduğunu belirterek mahkemeye başvuru da bulundu. Yapılan mahkeme sonucunda İdari Mahkeme yapılan bu kesintinin doğru olduğuna karar vererek maaş kesintisini onayladı.

Temyiz yoluna başvurdu

Verilen kararın doğru olmadığına inanan Saim Erdoğan bu seferde mahkemenin kararında temyiz yoluna başvuruda bulundu. Temyiz yolunda dosya Danışta Onikinci Dairesi tarafından incelemeye alındı. Saim Erdoğan yaptığı açıklamada kursa karşı olmadığını ancak kursun mesai saatleri dışında olduğu için uygun olmadığını dile getirdi. Danıştay da görülen dava da öğretmenlerin kurs ve seminerlere katılma zorunluluğu olduğu ancak yapılan bu kurs ve seminerlerin mesai saatleri dışında olması onların katılma zorunluluğu olduğu anlamına gelmediği dile getirildi.

Anayasal haklardan biri de dinlenmedir

 

Çalışanların dinlenme hakları da anayasa ile güvence altına alınmıştır. Mesai saatleri dışında çalışmak zorunlu değildir ve çalışanlara mesai ücreti uygulanır. Dava da verilen karar da Saim Erdoğan’ın kasıtlı olarak kursa katılmadığı değil sadece kursun uygun saatlere alınmasını istediği kararına varıldı ve dinlenme bir anayasal hak olduğu için verilen kararın yanlış olduğu kararı temyiz davasında verildi. 

Hüseyin YANAR

memur dinlenme hakkı anayasa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!