7500 Memura Yurtdışı Yasağı

667 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 5. Maddesine göre Milli güvenliği tehdit unsuru saptanan gruplara yurt dışına çıkma yasağı getirildi.

7500 Memura Yurtdışı Yasağı
7500 Memura Yurtdışı Yasağı

2010 yılında gerçekleştirilen KPSS sınavı kapsamında yerleşen 7500 devlet memurlarına yurtdışı yasağı getirildi. 15 Temmuz 2016 gecesinde kanlı darbe girişiminde bulunan terör örgütü FETÖ’ nün üyelerinin 2010 yılı KPSS sınavındaki kopya çekme çerçevesinde başlatılan soruşturma kapsamında 7500 devlet memurunun yurtdışına çıkması yasaklandı. Bu hususta 2010 KPSS sınavındaki adaletsizliğin giderilmesi, sorumluların bulunması ve cezalandırılması için yetkililer çalışmalarına olağanca bir şekilde hız vermektedirler. Önceden de 2010 yılında yapılan KPSS sınavına giren birçok memur hakkında soruşturmalar yapılmış ve bir kısmı açığa alınmıştı.


OHAL kapsamında çıkarılan 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 5. Maddesine göre Milli güvenliği tehdit unsuru saptanan gruplara veya terör örgütlerine herhangi bir üyeliği ya da ilişkisi tespit edilen memurların haklarında idari işlem tesis edilenler ile aynı sebeple haklarında kovuşturma veya suç soruşturması yürütülen memurların pasaportlarının iptal edilmesi hüküm altına alındı.


Aralarında savcı, hâkim, avukat, genel müdürler, genel müdür yardımcıları ve daire başkanlarının olduğu tespit edildi. Yapılan bu tespitler sonucunda FETÖ ile ilgisi bulanan birçok devlet memuru için yurt dışına çıkma yasağı getirildi. Getirilen bu yasaklarla birlikte kamu da memurlar hakkında soruşturmalar hala devam ediyor. Birçok memur bu soruşturmalar kapsamında açığa alınırken memurların bir kısmı ise görevden uzaklaştırıldı. Yapılan bu yasak ile darbe girişimine dair yapılabilecek her türlü hareket önleniyor.

Ayşe YILMAZ

yasak memur 2010 KPSS
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)