Türkiye için Cerablus neden önemli? Fırat Kalkanı operasyonunun amacı nedir?

Türkiye, günlerdir süren hareketliliğin ardından gece 04.00 sularında Cerablus'a operasyona başladı. Peki, Cerablus neresidir ve Cerablus'un Türkiye için önemi nedir?

Türkiye için Cerablus neden önemli? Fırat Kalkanı operasyonunun amacı nedir?
Türkiye için Cerablus neden önemli? Fırat Kalkanı operasyonunun amacı nedir? Admin

Türkiye, içeride birçok terör örgütüyle mücadeleye devam ederken dışarıda sınır hattına da hakim olmaya çalışıyor. 


PKK'nın uzantısı olan terör örgütü PYD, Türkiye'nin sınır boyunun tamamında hakim olmak isterken Cerablus'u hedeflemiş durumda. PYD'nin Cerablus'u alması durumunda PYD, kantonlarının tamamını birleştirmek için çok önemli bir adım atmış olacak.


Cerablus, şu an DAEŞ'in elinde bulunuyor. DAEŞ için de Cerablus çok ama çok önemli. Çünkü DAEŞ'in merkezi olan Rakka'nın güvenliğinin tam manada sağlanabilmesi için Cerablus'un DAEŞ'in elinde bulunması gerekiyor. DAEŞ'in Cerablus'u kaybetmesi, merkez olarak kullandığı Rakka'ya olacak baskının artmasına neden olacaktır.


 

Peki, Cerablus Türkiye için neden önemli?


Türkiye öncelikle kendi sınır güvenliği için Cerablus'u hem PYD'den hem de DAEŞ'ten temizlemek istiyor. Son günlerde Karkamış'a atılan füzeler üzerine operasyonların başlaması kararı alındı. 


Türkiye hem PYD'nin sınır hattının tamamına egemen olmasını istemiyor hem de olası DAEŞ tehdidini mümkün oldukça uzağa çekmek istiyor. Türkiye'nin kara gücü öncülüğünde devam eden Fırat Kalkanı operasyonunun temel amacı da zaten bu. Cerablus hattını hem PYD'den hem de DAEŞ'ten temizlemek ve oraya Özgür Suriye Ordusu'nun hakim olmasını sağlamak. Sonrasında ise oraya güvenli bir bölge oluşturmak.


Fırat Kalkanı operasyonuna ABD ve koalisyon güçleri de havadan destek veriyor ancak bunu da sorgulamak gerekiyor. Çünkü ABD, artık herkesçe aşikar olan bir şekilde PYD'nin ilerleyişini destekliyor. Türkiye'nin DAEŞ'in yanında PYD'yi de hedef almasına ABD'nin nasıl bir tavır takınacağı ilerleyen saatlerde veya günlerde ortaya çıkacaktır. Ancak net olan bir şey var ki o da Türkiye'nin kararlılığıdır. Bugün Türkiye'ye gelen ABD ikinci başkanı Biden'in ziyaretinde de kendisine Türkiye'nin sınır hattındaki hareketlilik noktasında kararlılığı birinci ağızdan iletilecektir.

 

fırat kalkanı operasyonu cerablus neresi cerablus neden önemli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!