Mezun olamayan son sınıf lise öğrencilerine müjde

Mezun olamayan lise son sınıf öğrencileri için sorumluluk sınavı ile yükseköğretime geçiş hakkı tanındı...

Mezun olamayan son sınıf lise öğrencilerine müjde
Mezun olamayan son sınıf lise öğrencilerine müjde

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından yazıda, yükseköğretime devam etme hakkı kazanan ancak sorumlu dersi bulunan son sınıf lise öğrencilerinin mağduriyetleri gerek öğrenciler gerek veliler tarafından gelen bilgiler doğrultusunda tespit edilmiştir ve bu doğrultuda Milli Eğitim Bakanlığı bu soruna bir çözüm bulmak amacıyla hemen çalışmalara başlamıştır. Bu kapsam da sorumlu dersi bulunan son sınıf lise öğrencilerinin mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla bakanlık okulların açılacağı ilk hafta içinde sorumluluk sınavlarının yapılması yönünde bir karar vermiştir.


2016-2017 eğitim öğretim yılı Eylül 2016’da başlayacağı için sorumluluk sınavları ile ilgili mevzuat gereği okulların açılacağı aynı hafta içerisinde yani 19 Eylül- 26 Eylül arasında gerçekleştirilecek. Üniversiteye devam hakkı kazanan öğrenciler için yapılacak olan sorumluluk sınavıyla öğrenciler başarı elde ederek ortaöğretimde mezun olup eğitim hayatlarına devam etme şansını yakalayacaklar.


2015-2016 eğitim ve öğretim yılı kapsamında sınırla olmak koşuluyla tüm ortaöğretim kurumlarının lise son sınıf öğrencileri için sorumluluk sınavı sonucunda yalnızca tek bir dersten başarısızlık gösteren öğrencilere, Valiliklerce belirlenecek olan tarihlere göre Eylül ayının sonuna kadar sorumluluk sınavlarında başarısız olduğu tek ders için mevzuatın esaslarına göre bir sınav daha yapılmasına karar verilmiştir.

 

2016 ÖSYS’de kayıt hakkı kazananların son kayıt tarihi 31 Aralık tarihine kadar olduğu için başarılı olan öğrenciler diplomaları kısa bir süre içinde tekrardan düzenlenecek ve mağduriyetler ortadan kaldırılacaktır. 

Mezun Yükseköğretim sorumluluk sınavı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!