Devlet memurluğu disiplin cezası ve itirazı

Devlet memurluğunda alınan disiplin cezasına itiraz...

Devlet memurluğu disiplin cezası ve itirazı
Devlet memurluğu disiplin cezası ve itirazı

Bazı eylem ve durumlar gerekçesiyle devlet memurlarına disiplin cezası verilebilmektedir ancak aynı zamanda verilen cezalara memurlar tarafından itiraz edilebilmektedir.


657 sayılı kanuna göre bazı eylem ve durumlarda memurlara işlenen kusurlu hareketlere derecesine ve ağırlığına göre belirlenmiş 5 tane ceza verilebilmektedir. Kanunlardaki düzenlemelere göre uyarma cezası, kınama cezası, aylıktan kesme cezası, kademe ilerlemesinin durdurulması cezası ve Devlet memurluğunun sona erdirilmesi cezası verilebilmektedir. Uyarma cezası, kınama cezası ve aylıktan kesme cezasını disiplin amirleri vermektedir. Kademe ilerlemesinin durdurulması bağlı olunan kurumdaki disiplin kurulunun kararı alındıktan sonra atamaya yetkili amir tarafından verilmektedir. İl disiplinin kurulunun kararlarına dayanan durumlarda cezayı vali vermektedir. Devlet memurluğundan çıkarma cezasını, memurun bağlı olduğu kurumun yüksek disiplin kurulu vermektedir.


Uyarma, kınama veya aylığından kesme cezası almış olan memur bağlı olduğu kurumun disiplin kuruluna itiraz başvuru yapabilmektedir. Eğer ki memur kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını almışsa bağlı olduğu kurumun yüksek disiplin kuruluna itiraz başvurusunda bulunabilmektedir.


Verilmiş olan disiplin cezasına itiraz etmek için ceza verildiğine dair işlemin tebliğ başlamak suretiyle 7 gündür. Sürenin hesaplanmasında tebliğ tarihi birinci gün olarak sayılmaktadır. Eğer ki itiraz sürecinin son günü resmi tatil gibi bir güne denk gelirse takip eden ilk iş günü son gün kabul edilerek itiraz süreci kabul edilmektedir. 7 gün içinde itiraz edilmezse verilen ceza kesinlik kazanmaktadır.


İtiraz kabul durumunda hafifletme veya cezayı kaldırma olabilir. İtiraz reddedilirse verilmiş olan ceza kesinleşir.

disiplin cezası itiraz memur nasıl olur
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)