Yaklaşan Kurban Bayramı İçin Öneriler

Yaklaşan kurban bayramında çok et tüketmek isteyenlerin sağlıklı bir bayram geçirebilmeleri için nelere dikkat etmesi gerekiyor?

Yaklaşan Kurban Bayramı İçin Öneriler
Yaklaşan Kurban Bayramı İçin Öneriler

Uzmanlara göre yaklaşan kurban bayramında beslenmeye çok dikkat edilmesi gerekiyor. Rahat bir bayram geçirmek için bayram da yenilen et miktarına dikkat edilmesi gerekiyor. Kırmızı et ve tatlı tüketiminin fazlaca artmış olması hem şeker hem de tansiyon hastaları için risk oluşturuyor.


Hamur İşlerinden Kaçının

Bayramların vazgeçilmezleri olan hamur işlerinin kurban bayramında dikkatli tüketilmesi gerekiyor. Hem hareketin az olması hem de insanların eti fazla tüketmesi nedeniyle bayram için olmasa da ilerleyen zamanlar ülser, gastrit, hipertansiyon ve diyabet gibi hastalıklara zemin oluşturuyor. Ayrıca sindirim sistemini de zorlayacağı için bayram da zorluklar yaşamanıza neden olabilir.


Peki, Bayramda Nasıl Beslenmeli?

Birçok uzman bayramda beslenirken azar azar ve 5 öğün beslenmenizi öneriyor. Bu sayede besinlerin sindirimi daha kolay gerçekleşiyor. Ayrıca yine geç saatlerde beslenmekten kaçınmanız gerekiyor. Bayramda et tüketim tercihinizi kızarmış et yerine haşlanmış etten yana tercih edin. Bu sayede hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli bir beslenme şekline sahip olursunuz. Birçok kişinin yaptığı hatalardan biri ise kavurmaya kuyruk yağı katmak. Eti kendi suyu ile pişirmek hem daha yumuşak hem de daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Ayrıca et içerisinde bulunan yağ yemeğin lezzetine yetecek miktarda. Yediğiniz öğünün daha dengeli ve besleyici olmasını istiyorsanız sofralarınızda mutlaka zeytinyağlı yiyecek bulundurmaya özen gösterin. Mangalda pişirilen etlerin iyi pişmiş olmasına dikkat edin.

kurban bayramı beslenme sağlık nasıl beslenmeliyiz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!