Yurt Problemi İçin Çözüm Aranıyor

Okulların açılmasının yaklaşmasıyla birlikte üniversitelere yeni yerleşen öğrenciler için barınma sorunları da başladı...

Yurt Problemi İçin Çözüm Aranıyor
Yurt Problemi İçin Çözüm Aranıyor

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından şehir dışında okuyacak öğrenciler ve aileleri için barınma problemi başladı. Kredi ve Yurtlar Kurumu’na yapılan yerleştirmelerden sonra birçok öğrenci açıkta kaldı. Öğrencilerin açıkta kalmaları da onları farklı cemaat evleri, yurtları ve vakıf yurtlarına itiyor. Bu sene üniversitelere yerleşen öğrenci sayısı 800 bin ancak mevcut durumda devlet yurtlarında barınabilecek öğrenci sayısı ise 450 bin ile sınırlı.


FETÖ İle İlişkili 821 Yurt

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yapılan soruşturmalar ile FETÖ bağlantısı olduğu tespit edilen 821 yurt kapatılmıştı. Son 15 yılda üniversiteye yerleşen öğrenci sayısının hızlı artışı ve buna ayak uyduramayan yurt kapasiteleri şu aralar meclisin gündeminde. İlk olarak FETÖ ilişkili yurtların devlete devri söz konusu. Bu gerçekleşirse Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun öğrenci kapasitesinde epey bir artış meydana gelecek.


Öğrenci Kolektifleri İsyan Ediyor

Öğrenci kolektiflerinin sunmuş oldukları rapor öğrencilerin barınma problemlerine işaret ediyor. Öğrenciler kalabilecekleri sadece üç yer olduğunu ve devlet yurtlarında kapasite sorunu olduğu için tercihlerini özel yurtlar ve cemaat yurtlarından yana yapmak zorunda olduklarını belirtti. Özel yurt ücretlerinde ki pahalılıktan da bahseden kolektifler tercihlerini mecburen cemaat yurtlarından yana yapmak zorunda olduklarını da belirttiler. Öğrenciler hem devlet yurtlarının kapasitesinin arttırılmasını hem de nitelik olarak daha iyi koşullar sağlanmasını odaların en fazla 4 kişilik olmasını istiyorlar.

yurt FETÖ kredi ve yurtlar kurumu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)