Artık Kış Saatine Geçilmeyecek

Bakanlar Kurulu'nun yeni aldığı karara göre artık kış saati uygulamasına geçilmeyecek...

Artık Kış Saatine Geçilmeyecek
Artık Kış Saatine Geçilmeyecek

Ülkemizde ulusal saat olarak iki farklı saat dillimi kullanılıyordu. Bunlardan biri 30 doğu meridyeninin yerel saati olan saat kış mevsimlerinde, 45 doğu meridyeninin yerel saati olan saat ise yaz mevsimlerinde ortak saat olarak kullanılıyordu. Yaz ve kış mevsim dönemlerinde saat değişiklikleri yapmak bazen çeşitli sorunlarla karşı karşıya gelmemize ve karışıklıklar yaşanmasına neden olabiliyordu. Ayrıca kış saati kullanırken gün daha erken kararıyordu.


Bakanlıktan Açıklama Geldi

Resmi gazete de yayınlanan yazıya göre Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre 06.08.2016 tarihinde yazmış olduğu yazı ile Bakanlar Kurulu tarafından tüm yıl boyu yaz saati kullanılmasına karar verildi.


Bakanlar Kurulu Kararı Şöyle:

“Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03.00’ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulamasının, her yıl, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırılmıştır. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla saatlerin düzenlenmesi hakkında ki, 14 Mart 2016 tarihli ve 8589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nda yer alan ’30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04.00’ten itibaren bir saat geri alınması’ ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır”


Bakanlar Kurulu’nun vermiş olduğu bu yeni karar ile artık tüm yıl boyunca yaz saati kullanılacak ve kış uygulamasına geçilmeyecek. Bu sayede yıl içerisinde sürekli olarak gün ışığından daha fazla yararlanılacak. 

yaz saati kış saati Bakanlar Kurulu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)