Stajyerlik ve çıraklıkta ücret zorunluluğu

İşletmeler bünyesindeki stajyer ve çıraklara artık ücret ödemek mecburiyetinde...

Stajyerlik ve çıraklıkta ücret zorunluluğu
Stajyerlik ve çıraklıkta ücret zorunluluğu

Stajyerlik ve çıraklık ile ilgili olarak ücret zorunluluğu işletmenin sahip olduğu veya çalıştırdığı işçinin sayısı, iş konusu itibariyle mesleki eğitim kapsamına alınıp alınmayacağı ile ilgili başlayan bir zorunluluk. Ülkelerin çalışma yaşamlarının geleceği ile ilgili en önemli aşamalardan biri mesleki eğitim kabul edilmektedir. Üretim şekli ve iş tekniği bir sonraki nesle aktarılması ve geliştirilmesi su götürmez bir gereklilik. 3308 sayılı Kanun ve alt düzenlemeleri Kanun Koyucu mesleki eğitimi koruma altına almak amacıyla gerçekleştirilmiştir.

               

3308 sayılı Kanun hükmüyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından mesleki eğitim her işletme, her stajyer veya çırak olarak bünyesine aldığı kişi veya kişilere katkı payı ödemek veya çalıştırmak zorunluluğundadır. Bununla beraber işletmelerin mesleki eğitim kapsamına alınıp alınmadığına bakılmaksızın on veya daha fazla personele sahip olan işletmelerin meslek lisesi öğrencileri ve teknik lise öğrencilerine beceri eğitimi yaptırmaları mümkün kılınıyor.

               

Mesleki eğitim kapsamına alınmış işletmelerde on veya daha fazla personele sahip olma durumunda çalıştırılan personelin yüzde beşinden (%5)  az olmamak şart ile mesleki eğitim ve teknik okul veya kurum öğrencilerine beceri eğitimi yaptırması gerekmektedir. Mesela; 21 tane çalışana sahip olan bir işletme en az iki stajyer çalıştırmak durumda bulunmaktadır.

               

6111 sayılı Kanuna göre 2011 yılında işçiye indirilmiş olan bu kapsam daha önceleri 20 kişi esas alınarak uygulanmaktaydı. Bu bağlamda 4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak çalıştırılan personelin sayısı esas alınmalıdır.  

stajyer çırak ücret
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!