MİT'in ByLock'u çözmesine rağmen darbe girişimi Eagle ile geldi!

15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden tam iki ay geçti ve hala yeni yeni gelişmeler, haberler ortaya çıkmaya devam ediyor.

MİT'in ByLock'u çözmesine rağmen darbe girişimi Eagle ile geldi!
MİT'in ByLock'u çözmesine rağmen darbe girişimi Eagle ile geldi! Admin

2 aydan bu yana duyduğumuz en önemli kelimelerden birisi ByLock oldu. Bu sistemi, hepiniz 15 Temmuz darbe girişiminin ardından öğrendik. Çünkü ByLock, FETÖ'nin gizli yazışma programıydı!


Sonrasında bakıyoruz ki MİT'in zaten ByLock'tan haberi varmış, hatta ByLock'un sistemini çözmüş. Peki, MİT'in bu önemli deşifresine rağmen darbe girişimi nasıl geldi? İşte cevabı...


Hürriyet Gazetesi'den Murat Yetkin'in yazdığına göre gerek MİT'te gerekse TİB'teki önemli mevkilerde yer alan elemanlar, FETÖ'cü olduğu için FETÖ'cüler, iletişimde sıkıntı yaşamıyorlardı. Çünkü istihbaratın en önemli noktaları onların elindeydi. 


17-25 Aralık olaylarından sonra bu kişilerden bazıları deşifre olup görevden el çektirilince iletişimde sıkıntı çekmeye başladılar. İşte tam da bu noktada ByLock denen sistemi devreye aldılar. 


ByLock, aslında WhatsApp'tan pek farklı bir sitem değil. Herkesin kullanımına açık bir sistemdi ancak ByLock'un en önemli farkı indiren kişinin telefon rehberindeki herkesle görüşememesidir. ByLock, her indirene bir kimlik numarası verir. Siz karşınızdaki kişinin bu numarasın bilirseniz kullanabilirsiniz. Aksi halde numarasını bilmediğiniz kimseyle görüşmeniz mümkün değildir. İşte ByLock'u tehlikeli hale getiren olay da budur.


Tüm bu ayrıntılar, MİT'in çalışmaları sonucunda ortaya çıktı. Birçok kişinin ByLock'u indirdiği, birçok mesajın atıldığını tespit eden MİT'in darbe girişimini engelleyememesinin nedeni ise bir diğer program olan Eagle!


MİT'in deşifresini öğrenen FETÖ'cüler bu defa Eagle üzerinden yazışmaya başladılar. ByLock'un sistemini ve ekli kişileri deşifre eden MİT, bu defa Eagle'nin peşine düştü. İşte bu süreç devam ederken bu sistemin de deşifre edilme tehlikesi, yaklaşan YAŞ ile deşifre olan kişilerin ihraç edileceği, yine emniyette ve istihbarattaki haber elemanlarının da deşifre olmasıyla sıkışan FETÖ'cüler darbe girişimini planlanandan erkene alıp bizlere sonu aydınlık olan kara geceyi yaşattılar.


Sonuç olarak gerek Bylock gerekse Eagle programını kullananların tamamının deşifre çalışmalarına devam edilmektedir. Görünen o ki istihbarat birimleri tarafından bu programları kullananlar deşifre edildikçe gerek kamudan gerekse devletin çeşitli kademelerinden görevden almalar, açığa almalar sürecektir.

mit 15 temmuz darbe girişimi bylock eagle darbe neden engellenemedi açığa almalar bitecek mi açığa almalar devam edecek mi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!