Yeni eğitim öğretim yılı öğretmen ve ders kitabı eksiklikleriyle başlayacak

2016-2017 eğitim ve öğretim yılı, 19 Eylül 2016 tarihinde başlayacak ancak birçok eksikliklerle...

Yeni eğitim öğretim yılı öğretmen ve ders kitabı eksiklikleriyle başlayacak
Yeni eğitim öğretim yılı öğretmen ve ders kitabı eksiklikleriyle başlayacak Admin

20 milyona yakın öğrenci ve 1 milyona yakın öğretmen kadrosu, pazartesi günü yeni eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlayacak. 


Okullar, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilk hafta düzenlenecek olan 15 Temmuz etkinliklerle başlayacak. 


En ciddi problem öğretmen eksiği


Okulların açılmasıyla birlikte görevden ihraç edilen ve açığa alınan öğretmenlerin eksiklikleri öne çıkacak. Sözleşmeli öğretmen atamalarının da Ekim ayında yapılacak olması ve toplam rakamı karşılamaması da karşılaşılacak sorunlara yeterli çözüm sağlayamayacak. 


15 bin ilk atama ve 5 bin de dershane öğretmenlerinin ataması, 10 Ekim 2016 tarihinde gerçekleşecek. Toplamda 20 bin sözleşmeli öğretmen ekim ayının ortalarında atanmış olacaklar. 28 bin öğretmenin ihraç edildiği, 12 bin civarında öğretmenin ise açığa alınmasıyla oluşan 40 bin öğretmenin boşluğu, sözleşmeli öğretmen atamalarıyla bir nebze de olsa giderilmiş olacak.


Tüm bu atamalara rağmen bazı il veya ilçelerde hatta okullarda sıkıntıların yaşanacağını tahmin etmek zor değil. 2016 yılı bitmeden atanacak olan 20 bin sözleşmeli öğretmen dışında bir atamanın daha yapılması, problemleri ortadan kaldıracaktır.


Ders kitaplarında eksiklikler var


FETÖ darbe girişiminin ardından devletin topyekün FETÖ ile mücadele başlattığı hepimizin malumudur. Bu konu okullarda okutulacak olan ders kitaplarına da yansımış durumda. FETÖ ile bağlantılı olan ders kitaplarının dağıtımı durduruldu, gönderilen kitaplar ise geri çağrıldı. 


Halihazırda toplatılan kitapların yerine yeni kitapların konmasıyla ilgili açıklama yapan MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'e göre basımı süren kitaplar, okulların açılmasının ardından 1 hafta sonra öğrencilere dağıtılacaktır. Kitapların erken dağıtılması elbette bizim de temennimizdir ancak Türkiye'nin bütününü düşündüğümüzde henüz basımı yapılan kitapların 1-2 hafta sonra okulların tamamına eksiksiz bir şekilde ulaştırılması pek mümkün görünmese de dağıtım konusunda hızlı davranılması öğrencilerimizin yararına olacaktır.

 

Kamu Haberleri

okulların açılması eksik ders kitapları öğretmen eksikliği yeni eğitim öğretim yılı okullara çılıyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!