İhraç edilen memurlar göreve iade itirazı için ne zaman ve nereye başvuracaklar?

15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL çerçevesinde yayınlanan 672 sayılı kararname ile kamuda 50 bin memur görevlerinden ihraç edildiler.

İhraç edilen memurlar göreve iade itirazı için ne zaman ve nereye başvuracaklar?
İhraç edilen memurlar göreve iade itirazı için ne zaman ve nereye başvuracaklar? Admin

FETÖ ile bağlantısı tespit edildiği gerekçesiyle ihraç edilen öğretmenler, polisler, avukatlar, doktorlar, hakim ve savcılar ve çeşitli kurumlara çalışan memurlar için itiraz yolu olup olmayacağı hep merak konusuydu.


Görevden ihraçlar konusunda eksiklik, yanlışlıkların yapıldığı sık sık gündeme geldi ve konu Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da "At izi, it izine karışmıştır!" sözüyle en üst perdeden dile getirildi.


Bu gelişmelerin ardından Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanının talimatı ile Valilikler bünyesinde itiraz merkezleri kurulacağını belirtti. 


Kurban Bayramı'nın da tamamlanmasının ardından gözler kurulacak olan itiraz merkezlerine çevrilirken görevden ihraç edilen memurların ne şekilde itiraz edip görevlerine iade isteyecekleri hakkında da ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı.


İtiraz etme ve inceleme aşamaları şu şekilde işleyecek:


Başbakanlık bünyesinde bir kurul oluşturuldu. İllerde de Valilikler bünyesinde itiraz merkezleri oluşturuldu. Görevden ihraç edilen memurlar, kendilerine yönelik bir haksızlık yapıldığını düşünüyorlarsa bu itiraz merkezlerine başvuruda bulunacaklar. İllerde toplanan itiraz başvuruları da Ankara'da Başbakanlık bünyesinde oluşturulan kurula sevk edilecek. İtirazların tamamı, Başbakanlıktaki bu kurul tarafından incelenip karara bağlanacak.


İtirazlar; e-posta, dilekçe, faks gibi iletişim kanallarıyla yapılabilecek. Ayrıca bunların dışında AKİM (Ak Parti İletişim Merkezi) ve BİMER  (Başbakanlık) de itiraz mercii olarak kullanılabilecek.


İtirazı ve göreve iade isteği haklı bulunan memurlar nasıl görevlerine geri dönecekler?


FETÖ ile ilişkisi olduğu için ihraç edilenler için 672, 673 ve 674 sayılı KHK yayınlanmış ve isim listeleri bu kararnamelerde yer almıştı. Yine aynı şekilde suçsuzluğu ispat edilen kamu görevlileri için de göreve iade mahiyetinde bir Kanun Hükmünde Kararname yayınlanacak. 


İhraç kararlarına itiraz etmek isteyen memurlar, 19 Eylül 2016 Pazartesi itibariyle bağlı bulundukları Valiliklerden bilgi alabilirler.  İtiraz süreci başlamış ve hazırlıklar tamamlanmışsa Valiliklerce detaylı bilgilendirme yapılacaktır.

 

http://www.kamusalhaberler.com


İller bazında ihraç edilen öğretmen sayıları - Hangi ilden kaç öğretmen ihraç edildi?

 

Görevden alınan emniyet müdürü, emniyet amiri, başkomiser, komiser ve yardımcısı, polislerin tam listesi


İşte görevden ihraç edilen / alınan doktor, hemşire, sağlık memuru, teknisyenlerin tam listesi


Kamu görevinden çıkarılan öğretmenlerin tam listesi

ihraç edilen memurlar ihraç edilen öğretmenler ihraç edilenler ne olacak göreve iade itiraz göreve geri dönüş ihraç edilen polisler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!