CHP'nin KHK'ların iptali için Anayasa Mahkemesine gitmesi sonuç getirir mi?

OHAL çerçevesinde Hükmet tarafından birkaç kanun hükmünde kararname yayınlandı. CHP de bu kararnameleri Anayasa Mahkemesi'ne götürme kararı aldı. Peki, bu başvurudan bir sonuç çıkar mı?

CHP'nin KHK'ların iptali için Anayasa Mahkemesine gitmesi sonuç getirir mi?
CHP'nin KHK'ların iptali için Anayasa Mahkemesine gitmesi sonuç getirir mi? Admin

Bakanlar Kurulu tarafından yayınlanan kararnamelerden özellikle 672, 673 ve 674 sayıl kanun hükmünde kararnameler, kamuda görevli personellerin ihraç kararlarını içerdiğinden çok ses getirmişti.


Cumhuriyet Halk Partisi ise Bakanlar Kurulu tarafından OHAL çerçevesinde yayınlanan kanun hükmündeki kararnamelerin iptal edilmesi için  cuma günü Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak.


CHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne yapacağı başvurudan bir sonuç çıkıp çıkmayacağını anlamak için Anayasa'ya bakmak gerekmektedir.


Konuyla ilgili Anayasa'nın 148. maddesinde verilen ifadeler son derece nettir.


148. maddesinde Anayasa Mahkemesi'nin görev ve yetkileri tanımlanırken "Anayasa değişikliklerini ise sadece şekil bakımından inceler ve denetler. Ancak, olağanüstü hallerde, sıkıyönetim ve savaş hallerinde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerin şekil ve esas bakımından Anayasaya aykırılığı iddiasıyla, Anayasa Mahkemesinde dava açılamaz." ifadesi geçmektedir.


İşte yukarıda da belirttiğimiz gibi Anayasa'da açıkça yer aldığı üzere Olağanüstü Hal durumunda yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnameler için Anayasa Mahkemesi'ne gerek şeki gerekse esas bakımından dava açılamaz.

 

Sonuç olarak CHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne bulunacağı başvuru, Anayasa'nın 148. maddesi çerçevesinde değerlendirildiğinde pek bir sonuç alınamayacak gibi görünmektedir.

 

chp anayasa mahkemesi kanun hükmünde kararname iptal başvuru khk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!