TES, kamudan ihraç edilen memurlara Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi yolunu gösterdi

Türk Eğitim-Sen, kamudan ihraç edilen memurların dava açmalarıyla ilgili bir yol haritası belirledi. İşte TES'in yol haritası...

TES, kamudan ihraç edilen memurlara Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi yolunu gösterdi
TES, kamudan ihraç edilen memurlara Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi yolunu gösterdi Admin

Türk Eğitim-Sen, kamudan ihraç edilen öğretmenler ve ihraç edilen memurlar için Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesine dava açılması yönünde uyarıda bulundu.


İhraçlara yapılan itirazlarla ilgili süreç devam ederken ihraç edilen memurlar, Valiliklerin önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. Bu süreç devam ederken sendikalardan da açıklamalar gelmeye devam ediyor.


TES Başkanı İsmail Koncuk ise ihraç kararlarına yapılacak itiraz için hangi mahkemelerin kullanılacağı konusunda tereddütlerin olduğunu ancak işin uzmanlarıyla yaptıkları görüşmeler sonucunda ilk aşama olarak ihraç edilen memurların Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesine başvuruda bulunmaları gerektiğini belirtti.


TES tarafından yapılan değerlendirmeye göre bu mahkemeye açılacak davanın reddi durumunda Anayasa Mahkemesine başvuru yolunun açılacağını belirtildi. Buradan da çıkacak olumsuz bir sonucun ardından ihraç edilen memurların göreve iade için altı ay içerisinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine dava açılabileceği belirtildi.


İhraç edilen memurların direkt olarak Anayasa Mahkemesine de başvurabilecekleri ancak TES'in bunu uygun görmediği mahkemeler arasında silsile yolunun gözetilmesi gerektiği de vurgulandı.

anayasa mahkemesi türk eğitim sen ihraç edilen memurlar ihraç edilen öğretmenler dava açma hakkı dava hakkı nereye dava açılmalı göreve dönebilirler mi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)