Devlet okullarında çalışan öğretmenler ortalama kaç yaşındalar?

Eğitim-Bir-Sen'in Eğitime Bakış 2016 adlı çalışmasından ayrıntılar aktarmaya devam ediyoruz. Bu defa yayınlayacağımız tablo, devlet okullarında çalışan öğretmenlerin yaş ortalamasıyla ilgili olacak.

Devlet okullarında çalışan öğretmenler ortalama kaç yaşındalar?
Devlet okullarında çalışan öğretmenler ortalama kaç yaşındalar? Admin

Türkiye'de çalışan öğretmenler kaç yaşındalar? Hangi yaş aralığında kaç öğretmen çalışmaktadır? 55 yaş ve sütü çalışan öğretmen sayısı ne kadardır?


Öğretmen sayıları, hangi yaş aralığında yoğunlaşmıştır? Farklı ülkelerde öğretmen yaşlarıyla ilgili durum nedir?


İşte Türkiye'deki öğretmenlerin yaş ortalaması ve dünyadaki kıyaslamaları...


Öğretmenlerin yaşı, öğretmenlerle ilgili önemli eğitim göstergeleri arasında yer almaktadır. Nitekim öğretmenlerin yaş dağılımı, özellikle gelecekteki öğretmen ihtiyacını öngörmek açısından önem arz etmektedir. Şubat 2016 verilerine göre, Türkiye’de devlet okullarında çalışan yaklaşık 900 bin öğretmenin yaş dağılım grafiği Şekil D.1.10’daki gibidir. Buna göre öğretmenlerin yaş dağılımı, aritmetik ortalaması 37, ortancası 36, tepe değeri 31 olan kısmen sağa çarpık bir dağılım arz etmektedir. Yani öğretmenlerin yarısında fazlasının yaşı, yaş aritmetik ortalaması olan 37 yaşın

altındadır. Sağa çarpık bir dağılım olduğu için yaşlı öğretmen sayısı, ortalamanın altındaki genç ve genç yetişkin nüfusa oranla oldukça azdır.


 

Bunu daha net görebilmek için Şekil D.1.11’de öğretmenlerin yaş aralıklarına göre, sayısal dağılımı (sol eksende yer alan) ve oransal dağılımı (sağ eksende yer alan) verilmiştir. İlgili şekil incelendiğinde, öğretmenlerin yaklaşık % 45’inin genç ve genç yetişkin yaş  gruplarını kapsayan 34 yaş ve altında olduğu görülmektedir. Buna karşın, öğretmenlerin sadece % 11’lik kesimi 50 yaş ve üzerindedir. Geri kalan yaklaşık %44’lük dilimi azalan oranlarla 35-39 (%19,1), 40-44 (% 14,6) ve 45-49 (% 10,5) yaş gruplarına dağılmıştır.

 

 

Kaynak: EBSAM Eğitime Bakış 2016

öğretmen yaş ortalaması türkiyede ortalama öğretmen yaşı öğretmenlerin yaşı kaç dünyada öğretmen yaşı ebsam eğitime bakış 2016
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!