İsmail Koncuk, mülakatla öğretmen alımına tepki gösterdi!

Bugün sözleşmeli öğretmenlerin mülakat sonuçları açıklandı ancak açıklanan sonuçlar, beraberinde tartışmaları da getirdi.

İsmail Koncuk, mülakatla öğretmen alımına tepki gösterdi!
İsmail Koncuk, mülakatla öğretmen alımına tepki gösterdi! Admin

Gerek Eğitim-Bir-Sen gerekse Türk Eğitim-Sen, hem sözleşmeli öğretmenliğe hem de mülakatla öğretmen alım yöntemine karşı olduklarını beyan etmişlerdi. 


Bu eleştirilere rağmen mülakatlar yapıldı ve sonuçlar da açıklandı. Sözleşmeli öğretmenlikle ilgili süreç, mülakat puanlarına itirazlarla devam edecek. Ardından 10 Ekim 2016 tarihinde de atamalar yapılacak.


Konu hakkında yeni eleştiriler de gelmeye devam ediyor. Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Twitter hesabından mülakat sonuçlarıyla ilgili eleştirilerde bulundu.


İşte İsmail Koncuk'un açıklamaları...


Öğretmenlik mülakat sonuçlarına karşı yüzlerce tepki twiti almaktayım.Türk Eğitim Sen ilgili yönetmeliği dava etmiştir.Dava devam etmektedir. En başından bu yana hem sözleşmeliliğe hem de mülakata karşı olduk, karşı duruşumuza rağmen çıkarılan yönetmeliği karşı hemen davamızı açtık.

 

Mülakatla olan hiç bir iş,isterse iyi niyetli olsun asla doğru ve adil sonuçlar vermez.Ülke genelinde yüzlerce mülakat komisyonu oluşturuldu. Her komisyon farklı değerlendirmeler yapacaktır ki,aynen de öyle olduğu anlaşılmaktadır. Bu farklı değerlendirme dahi yanlış sonuçlar doğurur.

 

Mesela bir ilde,komisyon ilke olarak KPSS puanı kadar puan verse, diğer il ilke olarak KPSS puanının 5-10 puan üstünde puan verebilmektedir. Her komisyon adil davrandığına inanarak bunları yaparken, mesela KPSS den 90 alan biri bir ilde, 90, diğer ilde 95-100 sözlü notu almaktadır.

 

Bu iyi niyetle yapılan farklı davranışlardır,bir de almış olduğu KPSS den çok daha düşük puan verilenler vardır ki, asıl mağduriyet buradadır. KPSS puanının mülakattan sonra tamamen devre dışı bırakılması hukuken de yanlıştır ki, bu konuda verilmiş yargı kararları da bulunmaktadır. Aynı usulle yapılan şube müdürlüğü sınavına karşı açtığımız davada yargı, yazılı puan gözardı edilerek sadece sözlü ile atama olmaz demiştir.

 

Bunlardan sonra MEB'in öğretmen adaylarınca açılacak yeni davalarla karşı karşıya kalması kaçınılmazdır. İnatla yapılan işlerden hayır çıkmaz. MEB'in yargı kararlarını düşünerek yeni bir karar vermesi belki çıkabilecek kaosu bir nebze azaltabilir.O da yargı kararını dikkate almaktır. O çözüm de KPSS+ sözlü notu/2=atama puanı, formülü bizim için doğru olmasa da, yargı kararına uygun olacaktır.MEB macera aramamalıdır. Türk Eğitim Sen için gerçek çözüm ise, sözleşmeli öğretmenlik ve mülakatın kaldırılması ve sadece kadrolu öğretmen atamasının yapılmasıdır.

 

KAMUSAL HABERLER / ÖZEL

türk eğitim sen ismail koncuk mülakat sonuçları sözleşmeli öğretmen alımı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)