Açığa almalar ve ihraçlar sonrası öğretmenliğin itibarı yükseltilmelidir

Kamudaki FETÖ ve PKK soruşturmalarının odak noktasında memur kesimi olsa da ihraçlar ve açığa almalar düşünüldüğünde memurlar içinde bundan en çok öğretmenler olmuştur.

Açığa almalar ve ihraçlar sonrası öğretmenliğin itibarı yükseltilmelidir
Açığa almalar ve ihraçlar sonrası öğretmenliğin itibarı yükseltilmelidir Admin

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ soruşturması kapsamında 28 bin öğretmen kamudan ihraç edildi. PKK soruşturmaları kapsamında 12 bin civarında öğretmen açığa alındı.


Her gün FETÖ soruşturmaları ve Bylock kullanımı ile ilgili birçok öğretmen gözaltına alınıyor, tutuklamalar oluyor. Yine aynı şekilde terör örgütüyle irtibatlı öğretmenler de gözaltına alınıyor.


Tüm bu gelişmeler, toplum nazarında öğretmenlik mesleğine olan bakışın olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir. Bu manada devlet büyüklerinin ve özellikle de Milli Eğitim Bakanlığının öğretmenlik meleğinin itibarının yükseltilmesine dönük girişimlerde bulunması toplumdaki öğretmenlere yönelik azalmaya başlayan güven duygusunu yeniden artıracaktır.


Burada önemli olan gerek FETÖ olsun gerekse PKK olsun ihraç edilen veya açığa alınanların kişilerin varsa suçlarının şahsi olduğu, içerisinde bulundukları durumun öğretmenlik mesleğiyle ilişkisinin olmadığı açıkça vurgulanmalıdır.


Okulların açılmasıyla birlikte öğrencilerin öğretmenleriyle ilgili sorular sordukları, onların durumlarını merak ettikleri bir gerçektir. Ayrıca şu an görevinin başına olan öğretmenler için öğrencilerin veya velilerin kafasında "Acaba bu da  FETÖ'cü mü?" gibi soruların da gelmesi muhtemeldir.


Nasıl ki darbeyi yapanlar için "asker kılığına girmiş hain" söylemi kullanılıyor, ordumuz için laf ettirmemek gayesini taşıyorsak aynısını tüm meslek grupları için ve bilhassa soruşturmaların merkezinde olan öğretmenler için de taşımalıyız.


Suç şahsidir, suçun şahsiliği kamuda herhangi bir memurluğa, öğretmenliğe veya kuruma mal edilmemelidir.


Kamusal Haberler / ÖZEL

 

Bu haberin/analizin tüm hakları KamusalHaberler.com sitesine aittir. Bu haberi/analizi kendi sitenizde "www.kamusalhaberler.com" şeklinde aktif bir link verecek paylaşabilirsiniz.

ihraç edilen öğretmenler açığa alınan öğretmenler öğretmenlik itibar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)