Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi Grubu Protestoda Bulundu

Birkaç hafta önce bütün Türkiye’yi sarsan bir olay yaşanmış ve 22 yaşında gencecik bir kadın hemşire şort giydiği gerekçesiyle otobüste bir erkek tarafından tekmelenmişti.

Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi Grubu Protestoda Bulundu
Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi Grubu Protestoda Bulundu

Birkaç hafta önce bütün Türkiye’yi sarsan bir olay yaşanmış ve 22 yaşında gencecik bir kadın hemşire şort giydiği gerekçesiyle otobüste bir erkek tarafından tekmelenmişti. Bunun üzerine Türkiye’deki pek çok kadın derneği ayağa kalkmıştı. Bu derneklerden birisi ilginç bir şekilde sesini duymayı tercih ederek dikkat çekici bir protestoya imza attı.


Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi Grubu üyesi kadınlar şort giyerek, bisikletlerine binip ilçe merkezinden Cunda Adası'na kadar süren yaklaşık 20 kilometrelik parkurda tur attı. Bu turdan sonra olaysız dağılan grup sesini başarılı şekilde duyurmuş oldu. Son 10 yılda artan kadına şiddet ve kadın cinayetlerinden dolayı herkesin bıkmış durumda olduğunun altını çizdi dernek yöneticileri.


Hiçbir yerde asla kadına şiddetin desteklenmemesi gerektiğini de belirtirken özellikle kamusal alanda hiç tanışmayan insanların arasında böylesine bir olayın yaşanmasının tehlike sinyalleri arasında yer aldığının da altını çizdiler. Önceden sevgililer ve karı koca arasında yaşandığı öngörülen şiddetin artık boyutunun korkutucu derece yükselmesi sebebiyle bu eylemi gerçekleştiriyoruz. Bizim de kızlarımız var ve bir Ayşegül Terzi olmalarını istemiyoruz, böyle olmalarından; öldürülmelerinden korkuyoruz dediler.


Bu tarz eylemlerin büyükşehirlerde de gönül rahatlığıyla yapılabilmesi gerektiğini belirttiler. Ama oralarda izin almanın da yapmanın da zor olduğunu söyleyerek devleti bu konuda daha fazla duyarlı olmaya davet ederek eylemlerini bitirdiler.

hemşire kadınlar protesto Bağımsız Kadın İnisiyatifi Grubu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)