Sözleşmeli Öğretmenlik Mülakatında Skandal

Bildiğiniz üzere FETÖ mensubu olduğu iddiasıyla binlerce kişi memuriyetten el çektirilmiş ve resmi gazetede yayınlandıktan sonra işlerine son verilmişti.

Sözleşmeli Öğretmenlik Mülakatında Skandal
Sözleşmeli Öğretmenlik Mülakatında Skandal

Bildiğiniz üzere FETÖ mensubu olduğu iddiasıyla binlerce kişi memuriyetten el çektirilmiş ve resmi gazetede yayınlandıktan sonra işlerine son verilmişti. Bu doğan boşluğun doldurulması için ise sözleşmeli personel uygulaması gündeme getirilmiş ve uygulanmaya başlamıştı. Öğretmen açığını doldurmak için de aynı yöntem uygulandı ve mülakatlar ile öğretmenler işe alınmaya başlandı.

 

Fakat bu uygulamada da pek çok kişiye haksızlık yapıldığı ortaya çıktı. KPSS sonucuna göre oldukça başarılı olan ve öğretmen olmayı hak eden kişiler arasında mülakatta çok düşük puanlar verilerek elenen kişiler olduğu iddia edildi. Geçtiğimiz günlerde Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olup bir lisede Türk Dili ve Edebiyatı hocalığı yapmak isteyen; bunun için KPSS’ye girmiş ve sonucunda 87 puan almış birinin mülakattan 44 puan alarak elendiğini bilgisi verilince ortalık karıştı. Bu konuda resmi makamların da yapabileceği pek fazla şey kalmadığından akıllara “acaba mülakatların hepsinde sadece torpili olanlar mı bir yerlere yerleşebilecek?” sorusu dolanmaya başladı. Yine resmi makamlardan bu habere karşı bir tepki ya da yalanlama da gelmedi. Anayasa mahkemesine giden yolların OHAL kapsamında kapalı olması sebebiyle bu tarzda mağduriyetler yaşayan insanların nereye başvurması gerektiği konusunda bir fikir birliğine varılamadı.

 

Geleceğimiz dediğimiz çocuklarımızı eğitecek olan insanların çok dikkatli ve özenli seçilmeleri gerekirken bu tarzda bir hassasiyetin gösterilmiyor olması da geniş vadede endişelere yol açacakmış gibi görünmektedir.

mülakat öğretmenlik sınav sözleşmeli öğretmenlik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)