Başbakanlıkta Casus Önlemi

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Başbakanlık; kamu, kurum ve kuruluşlarında çalışan personeller de dâhil, olmak üzere kendi personelinden, casusluğun önüne geçmek amacı ile mesai biter bitmez, nöbetçi memurlar haricinde binaları boşaltılmasını istemiştir.

Başbakanlıkta Casus Önlemi
Başbakanlıkta Casus Önlemi

Bu uygulama ile devlet için önemli bulunan bilgi, belge ve evrakların, dış kaynaklara veya bina dışında bulunan kişilere aktarılması, ulaştırılması veya verilmesinin önlenmesi hedeflenmiştir. Bu uygulamanın faaliyete geçirilmesinin en büyük sebebi; Fuat Avni operasyonu ile birçok kişinin gözaltına alınmış olmasıdır. Mesai saatleri dışında binada çalışması gereken personellerin, sol yakalarına ya da boyunlarına giriş kartlarını takmaları gerekmektedir. Yine bu uygulama çerçevesinde binalarda mesai dışında çalışılması gerekirse; amir, bir nöbetçi bırakacak ve o memur koridor ve oda giriş çıkışlarından sorumlu olacaktır. Bu kapsamda mesai dışı çalışmalarda nöbetçiler, koridorlarda keyfi dolaşmayı engelleyecekleridir. 

 

Kurumlarda çalışan personellerin telefonlarının ohal süresince, 7/24 açık ve her zaman ulaşılabilir konumda olması gerektiği açıklanmıştır. Çalıştıkları birim tarafından; mesai dışında ve saat kaç olursa olsun personellere bir çağrı veya görev gelirse, kısa sürede görevlerinin başına gelmeleri gerekmektedir. Feto operasları için çalışmalar meslek odalarında da yapılacak, gerekirse personeller, en ince ayrıntısına kadar incelenerek bu odalarda kayıtlı olup, Feto örgütüne bağlı olanlar görüş ve düşüncelerini benimsemiş olanlar meslek odalarından çıkarılacaktır. Bu tedbirler ile devlet içinde bilgi sızdırılmasının önüne geçilmesi yani casusluk faaliyetlerine izin verilmemesi düşünülmüştür.

 

Başbakanlık casusluğu engelleme çalışmaları yaparken aynı zamanda 15 Temmuz gibi bir darbe girişiminin tekrar gerçekleşmemesi için teyakkuzda olup, çalışmalarını sürdürmektedir.

darbe bakanlık casus alarmı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!