Okullarda Öğretmen Açığı Var Mı?

Geçtiğimiz günlerde hükümetimizin Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz; Ağustos ayında öğretmen açığı bulunmadığı ve atama yapılmasına gerek olmadığını dile getirmişti.

Okullarda Öğretmen Açığı Var Mı?
Okullarda Öğretmen Açığı Var Mı?

Geçtiğimiz günlerde hükümetimizin Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz; Ağustos ayında öğretmen açığı bulunmadığı ve atama yapılmasına gerek olmadığını dile getirmişti. Ancak bu durum, öğretmenlik için atama bekleyen binlerce öğretmen adayının ve muhalefet partisinin tepkisine yol açtı.

 

2016-2017 eğitim öğretim yılı içerisinde, Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen ihtiyacının olacağını düşünen öğretmen adayları ve muhalif partileri bunun nedenini dile getirmekten çekinmemektedir. Öğretmen ihtiyacının oluşacağı yönünde İki tür görüş ağırlıklı olarak ön planda bulunmaktadır. İlk olarak; il içi ve il dışı isteğe bağlı atamalardan sonra, bazı okullarda ücretli öğretmenlik ile kapatılamayacak derecede öğretmen açığı bulunması mümkündür. İkinci olarak; il dışı atamalarından sonra başlayacak olan, özür grubu atamalarında eş ve sağlık özrüne dayalı olarak, bazı bölge, il ve okullarda öğretmen açığı oluşması muhtemel bir durumdur.

 

Bu konuyla alakalı bir değerlendirme yapılacak olursa, il içi ve il dışı atamaları dâhil olmak üzere, özür grubu atamalarının da dikkate alındığı durumdan sonra, şehirler ve bölgeler arasında dengelerinin değişmesi muhtemel bir gerçekliktir. Bu yüzden, Haziran ayından sonra, Ekim ayında 15+5 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacaktır. Bu atamadan sonra başka bir atama daha yapılmazsa  2016 KPSS sonuçları ile atama bekleyen öğretmen adayları, 6 ay daha beklemek zorunda kalacak.

 

2016 KPSS sınavından yüksek puan alan öğretmen adaylarının ücretli öğretmenliğe başlamadan önce, öğretmen açığının kapanmaması ihtimalini düşünerek bu 6 aylık süreci geçirmeleri ve kadrolu atamayı beklemeleri, kendi faydalarını olacaktır.

okul öğretmen öğretmen açığı öğretmen ihtiyacı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)