İndirimle Birlikte Doğalgaz Tasarruf Yöntemleri

Geçtiğimiz günlerde yapılmış olan yüzde 10’luk doğalgaz indirimi, Vatandaşlarımızın mutlu etmiştir ancak tarafından yapılan bu indirim tasarruf yöntemleri uygulanmazsa tek başına yeterli olmayacaktır.

İndirimle Birlikte Doğalgaz Tasarruf Yöntemleri
İndirimle Birlikte Doğalgaz Tasarruf Yöntemleri

Geçtiğimiz günlerde yapılmış olan yüzde 10’luk doğalgaz indirimi, Vatandaşlarımızın mutlu etmiştir ancak tarafından yapılan bu indirim tasarruf yöntemleri uygulanmazsa tek başına yeterli olmayacaktır. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu; 2014 yılından sonra, ülkemizde doğal gaz kullanan konut sayısının 1,2 milyon arttığını ve yaklaşık 10,7 milyona ulaştığını raporlamıştır. Raporun hazırlandığı tarih olan, 2014 yılında doğalgaz fiyatı; metreküp başına 1 lira 4 kuruş iken 2015 yılında ise 1.15 TL ye ulaşmıştır. Ülkemizde, 2014 yılında hane başına doğalgaz tüketimi 865 metre küp olarak kayıtlara geçmiştir. Senelik olarak, 865 metreküp doğalgaz harcanması, vatandaşlarımız için yıllık ortalama 966 TL’lik bir doğalgaz harcamasına karşılık gelmektedir.

Doğalgaz tasarrufunda, öncelikle ısı yalıtımının önemi, oldukça fazladır. Evinizde bulunan, ısı yalıtım sistemi, dışarıdaki soğuk havayı içeriye geçirmeyecek, evinizde bulunan sıcak havayı da dışarıya çıkartmayacaktır Böylece evinizde bulunan sıcak havanın evinizde hapsolması nedeniyle, ısı kaybı yaşamayacak Böylece boşa enerji tüketimi gerçekleştiremeyeceksiniz. Isı kayıplarının en büyük nedeni, binalarda yüzde 40 oranında pencerelerden, % 30 oranında dış duvarlardan, yüzde 17 oranında kapılar ve havalandırmalardan, yüzde 13’lük kısmı ise çatı ve tabandan meydana gelir.

Evinizde bulunan eski camları, çift katlı, PVC camlar ile değiştirmeniz, size ısı tasarrufu sağlayacaktır. Ayrıca; kullandığınız kombi de çok önemlidir. Yoğuşmalı ve zaman ayarlı bir kombi ile uzun saatler boyunca, evinde bulunmayan vatandaşlar için, %15’lere varan enerji tasarrufu sağlanacaktır. Binanızda herhangi bir ısı yalıtım yok ise, dış cephe mantolaması yapmak, ısı geçişlerini en aza indireceğinden dolayı, size yaklaşık olarak %40’lara varan enerji tasarrufu sağlayacaktır.

doğalgaz indirim tasarruf
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!