Tam gün eğitimi nedir? Öğrenciler akşama kadar okulda mı kalacaklar?

Başbakan Binali Yıldırım, orta vadeli programı açıkladı. Programdan eğitim de tam gün eğitim ile payına düşeni aldı.

Tam gün eğitimi nedir? Öğrenciler akşama kadar okulda mı kalacaklar?
Tam gün eğitimi nedir? Öğrenciler akşama kadar okulda mı kalacaklar? Admin

Başbakan Binali Yıldırım, bugün bir basın toplantısıyla orta vadeli programa ilişkin detaylar verdi. Orta vadeli programda tüm Türkiye'de 2019 yılına kadar tam gün eğitime geçilmesi de planlanmaktadır.


Peki, tam gün eğitimi nedir? Öğrenciler ve öğretmenler akşama kadar mı okulda kalacaklar? Görülecek olan ders saati sayısı ne olacak? İşte ayrıntılar...


Tam gün eğitim, aslında yeni olan bir şey değil. Gündeme yeniden gelmesi, Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarıyla oldu ancak hali hazırda Türkiye'de zaten tam gün eğitim ile eğitim veren birçok okul bulunmaktadır.


Tam gün eğitim, görülen ders saatini sabah ve öğle olmak üzere ikiye böler. İlkokullarda görülen günlük ders saati altıdır. Tam gün eğitimle birlikte öğrenci ve öğretmenler, sabah dört öğleden sonra iki saat ders görerek toplam ders saatini altıya tamamlarlar. Öğrencilerin sabah ve öğleden sonra gördükleri dersler arasında 1 saatlik öğle arası verilmektedir.


Yine ortaokul ve liselerde de durum pek farklı değil. Tam gün eğitim veren bir ortaokulda günlük ders saati 7 ise derslerin dördü sabah üçü ise öğleden sona görülür.


Tam gün eğitimde derse başlama saati 08.00 ile 08.30 arası değişmektedir. 1 saatlik öğle arası saat 12'de verilirken saat 14.00-15.00 arası ise günlük öğretim faaliyeti tamamlanır.


Sonuç olarak tam gün eğitimle sabahın erken saatlerinde okula gelme ve akşam geç saatlerde okuldan çıkmanın önüne geçilmiş olacaktır. Çünkü ikili öğretim yapan okullarda sabah dersler saat 06.30 başlamakta, öğlenciler ise saat 17.00-18.00 arası okuldan çıkmaktadırlar. Bu durum hem öğrenci ve öğretmenleri hem de aileleri mağdur etmedir. 


Başbakan'ın açıklamalarından anlaşılacağı üzere 2019 yılına kadar Türkiye'deki tüm okullar tam gün eğitime geçmiş olacaklardır. Tabi bunun için de yeni okulların yapılması, dersliklerin açılması gerekmektedir.


Kamusal Haberler / ÖZEL

tam gün eğitim ders başlama saatleri okul çıkış saatleri tam gün eğitimi nedir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)