Maliye’den Tapu Bedellerine İnceleme

Tapu bedellerinde usulsüzlük yapan vatandaşlar hakkında Maliye Bakanlığı inceleme başlattı.

Maliye’den Tapu Bedellerine İnceleme
Maliye’den Tapu Bedellerine İnceleme

Tapu bedellerinde usulsüzlük yapan vatandaşlar hakkında Maliye Bakanlığı inceleme başlattı. Konut alımları ve satışları esnasında az vergi ödemek için yapılmakta olan tapuda evlerin bedelini az gösterme dönemi arık sona eriyor. Maliye Bakanlığı bu yapılan usulsüzlükler hakkında bunu yapan vatandaşları tek tek tespit etmek sureti ile tek tek çağırarak bununla ilgili olarak açıklama yapmalarını isteyecek. Konutların alım ve satım işlemlerinde yapılan usulsüzlük hakkında izah isteyecek olan Bakanlık açıklama yapamayanlar hakkında cezai işlem uygulayacak.

Maliye Bakanlığı tarafından izaha davet taslağının sonuna gelinmek üzere olduğu belirtildi. Yatırım Ortamının İyileştirilmesi amacı ile çıkarılan yasaya göre altyapısı kurulan izaha davet uygulamasına yönelik olarak şimdilerde de tebliğ yasasının taslağının hazırlandığı açıklandı. Bu yapılan tebliğ yasasında evleri değerinden az gösterip az vergi verenlerin tek tek çağırılmasının bulunduğu ifade edildi. Bu taslağa göre, Maliye Bakanlığı bankalardan alacağı bilgileri vatandaşların kullanmış olduğu kredileri tutarlarını tapu dairelerinden elde edilen satı bedelleri ile karşılaştıracak ve bunun sonucunda da satış bedeli düşük gösterenler hakkında ön tespiti yapılanlar hakkında çağrılmak sureti ile açıklama yapması istenecek.

Maliye Bakanlığını yeni taslağına göre usulsüzlük yapan vatandaşlara, ‘’Gel bu aradaki farkı izah et’’ diyecek. Bu tebliğe göre, vatandaş hem konut alımlarında evin değerini düşük göstermek sureti ile az tapu harcı ödeyen de hem de satış anında evin değerini düşük gösterip daha az vergi ödeyenlerde bunu neden yaptıklarını açıklama yapmak zorunda kalacaklar.

tapu tapu bedelleri maliye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!