Elektrik’te Yüzde Beş İndirim Bekleniyor

Yüzde 10 olarak gerçekleşen Doğalgazda yapılan indirimin ardından şimdi de gözler elektrik fiyatlarında yapılması beklenen yüzde beş oranındaki indirime çevrildi.

Elektrik’te Yüzde Beş İndirim Bekleniyor
Elektrik’te Yüzde Beş İndirim Bekleniyor

Yüzde 10 olarak gerçekleşen Doğalgazda yapılan indirimin ardından şimdi de gözler elektrik fiyatlarında yapılması beklenen yüzde beş oranındaki indirime çevrildi. Uzmanlar yaptıkları açıklamada elektrikte yüzde beş oranında indirim beklediklerini açıkladı. Elektrik sektöründen yetkililer, doğalgazda yapılan indirimin elektrik fiyatlarına yüzde 3 ila 4 oranında yansıyacağını diğer taraftan da psikolojik etkisi ile beraber bu oranın yüzde 5 olacağı yönünde görüş bildirdiler.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 1 Ekim itibari ile doğalgazda yüzde on indirimin uygulanacağını ifade ederek, elektrikte herhangi bir zam olmayacağını aksine maliyetlerin düşmesinden dolayı da elektrikte tam aksine düşme yönünde bir hareketlenme olacağını beyan etmişti. Enerji Bakanlığı yetkilileri de, doğalgazda yaşanan yüzde on oranındaki indirimin ilk etkilerinin serbest tüketiciler ile toptan elektik üreticileri tarafından hissedileceğini belirttiler. Bu durumun tüketiciye yansımasının ancak 2017 senesinde olacağını da belirtmekte fayda bulunmakta.

 

Sektör yetkilileri, tüketici tarafından kullanılmakta olan elektrik fiyatlarının da içinde enerji maliyetinin yüzde elli oranında olduğunu ifade ederek, doğalgaz maliyetinin yüzde otuz ila kırk civarında olduğunu da belirttiler. Elektriğin yüzde ellisinin doğalgazdan meydana geldiğini belirten uzmanlar, diğer yandan toplamda üretim maliyetlerinin yüzde yüzünü oluşturmadığını da beyan ettiler. Diğer yandan bu konu tartışılırken 1 Ekimden itibaren yüzden on oranındaki indirimin tüketiciye yansımasının gerçekleşeceği yapılan bu indirim sayesinde de elektrik faturalarına bu indirimin 30 lira civarında yansımasının beklendiği ifade edilmektedir.

elektrik fatura %5 indirim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)