MEB, kaynak kitap aldırma konusuna açıklık getirmelidir

Okullarda her eğitim ve öğretim yılı başlarında gündem olan konular arasında ilk sırada gelir kaynak kitap aldırma veya aldırmama arasında gidip gelmeler...

MEB, kaynak kitap aldırma konusuna açıklık getirmelidir
MEB, kaynak kitap aldırma konusuna açıklık getirmelidir Admin

Milli Eğitim Bakanlığı, her eğitim ve öğretim yılının başında bir resmi yazı yayınlayarak öğrencilere kaynak kitap aldırılmaması yönünde telkinlerde bulunup kaynak kitap aldıranlar hakkında soruşturma açılacağını bildirir.


Bu resmi yazıya ek olarak Sakarya'da dört okul müdürünün kaynak kitap aldırılmasından ötürü  -olayın detayları hakkında pek bilgi sahibi olmasak da- açığa alınmasıyla ilgili haber de işin ciddiyetini gözler önüne sermiştir.


Burada üzerinde önemle durulması gereken nokta, bu kaynak kitap ihtiyacını doğuran nedenler olmalıdır.


Bakanlığın okullarda öğrencilere verdiği kaynakların (ders kitabı, çalışma kitabı, kazanım kavrama testleri) yeterli gelmesi, bu ihtiyacı doğurmayacaktır. Ancak mevcut durumda bu kaynakların ihtiyaca tam olarak cevap vermemesi;  PYBS, TEOG, YGS, LYS gibi sınav sistemlerinin teste dayalı olması, MEB'in kazanım kavrama testleri adını verdiği bu güzel hizmetin maalesef yetersiz kalması gibi nedenler öğrencileri ister istemez yardımcı kaynaklara yöneltmektedir.


Öğrencilerin de okullarda yegane yol gösterici olarak gördükleri öğretmenlerden, yukarıda saydığımız mevcut şartlar değerlendirildiğinde kaynak tavsiyesinde bulunmasını istemesi son derece normal bir hâl almaktadır. Ancak öğretmenlerimiz, MEB'in yazısı ve soruşturma gibi caydırıcı durumlardan hareketle geri adım atma durumunda kalmaktadırlar.


Elbette ki bir öğretmenin dayatmacı bir yaklaşımla, öğrenciye zorla bir kaynak aldırması, çıkar ilişkisi içerisinde bir yayınevi/kırtasiye ve benzeri yerlerle anlaşıp onlarla birlikte iş tutması yukarıda saydığımız masumiyetin dışında değerlendilmelidir. Ancak öğrencilere tamamen eğitim ve öğretim faaliyetlerini destekleyici bir şekilde kaynak önermesi, sınıftaki uygulama birliğinin sağlanması amacıyla tavsiyelerde bulunması da bir sorun gibi görülmemelidir.


Unutulmamalıdır ki bu durum, sınav sistemlerinin teste dayalı olmasının doğurduğu sonuçlardan birisidir. Mevcut şartlar değerlendirildiğinde eleme mantığından hareketle sınav sisteminin vazgeçilmez oluşu, yardımcı kaynak alma ihtiyacını da haklı kılmaktadır. Yeter ki işler, çıkar ilişkisine dönüştürülmeden salt öğrenci faydası gözetilerek yapılsın. 


Kamusal Haberler / ÖZEL

 

Bu haberin/analizin tüm hakları KamusalHaberler.com sitesine aittir. Bu haberi/analizi kendi sitenizde "www.kamusalhaberler.com" şeklinde aktif bir link verecek paylaşabilirsiniz.

okullarda yardımcı kaynak yardımcı kaynak aldırılması yasak soruşturma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)