45 Yaş Altındaki Çalışanlara Yeni Dönem Başlıyor

Yeni düzenlemeye göre 45 yaş altındaki kamu çalışanlarına artık zorunlu şekilde BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi getiriliyor.

45 Yaş Altındaki Çalışanlara Yeni Dönem Başlıyor
45 Yaş Altındaki Çalışanlara Yeni Dönem Başlıyor

Bu sisteme göre 45 yaşının altında olan ve bir yerlerde ücretli çalışan memurların bireysel emeklilik sistemine kayıt olması gerekmektedir. Eğer bu haklarından feragat etmek isterlerse de onlara devlet yardımı verilmeyecek. Bahsi geçen haber sebebiyle bu sisteme dahil olmak sistemsel yani resmi bir sorunluluk getirmese de pratikte bir zorunluluk arz etmektedir.


İş verenleri aracılığı ile bu bireysel emeklilik sistemine dahil olacak çalışanlar eğer bu haktan faydalanmak istemiyorlarsa bunu bildirmeleri gerekmektedir çünkü sistem otomatik üyelik üzerine kurulu olacaktır. Bireysel emeklilik sisteminde %25 oranında yer alan devlet desteğine ek destekler de sunulacaktır. Bu sayede çalışanlara pek çok fırsat sunulmuş olacaktır. Ayrıca kredi isteyen bireysel emeklilik sistemi üyelerine özel tekliflerde de sunulacaktır.


Çalışanlar eğer cayma hakkını kullanmaz ise bir kereye mahsus olmak kaydıyla 1000 TL devlet katkısı hesaplarına yüklenecektir. Ve bu sisteme kayıtlı olduktan sonra emeklilik hakkını kullanmak isteyenlere 10 yıllık birikimi karşılığında %5 ek devlet desteği sağlanacaktır. İlk 3 yıl içinde sistemden çıkanlar bu desteği alamamakta; diğer yıllar arasında duranlar ise bu durma oranına paralel oranda devlet ek desteği alabileceklerdir.


Devlet bu sistem ile emekli olup da hayatını yoluna koyamayan veya başka iş kuramayan kişilerin ortada kalmasını engellemeyi amaçlamaktadır.

memur 45 yaş dönemi yeni dönem bireysel emeklilik sistemi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)